Hlavní navigace

USA: Dluhový strop opět posunut, tentokrát o rok

12. 2. 2014
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Dnešní obchodování na evropských trzích se neslo v pozitivním duchu, index DAX reagoval během dne postupně z +0,3 % až na cca +1 %, aby se nakonec usadil někde kolem +0,7 % na 9.540 bodů.

Větší nárůst dnes zaznamenávají akcie německých automobilových společností Daimler a Volkswagen (+1,53 %) na 66,5 EUR resp. (+1,98 %) na 198,6 EUR. Naproti tomu nejvíce klesají v indexu DAX akcie společnosti Beirsdorf –0,8 % na 74,2 EUR.

Na pražské burze se dnes obchoduje v zelených číslech. Přidávají hlavně akcie společnosti ČEZ +3,44 % na 523,3 CZK a dále taky oba zástupci bankovního sektoru v indexu PX. Komerční banka po zveřejnění hospodářských výsledků, které celkově dopadly in-line a kde se akcionáři dozvěděli hlavně pro ně důležitou informaci o ponechání navrhované dividendy 230,– CZK, přidává +0,67 % na 4490,– CZK. Akcie Erste Group Bank posilují již několikátý den v řadě, dnes +2,26 % na 779,– CZK a po měsíci se rapidně přibližují k překonání 800 korunové hranice. V nočních hodinách spatřila světlo světa makrodata z Číny ohledně zahraničního obchodu za leden, kdy jak export, tak import silně překvapily řadu investorů. Na exportech se oproti očekávanému číslu 0,1 % objevilo 10,6 % a na importech, kde očekávání bylo 4,0 %, se objevilo 10,0 %.

V USA se včera večer Sněmovna reprezentantů shodla na navýšení dluhového stropu až do března 2015. Šlo o prvotní schválení, které ještě musí projít senátem a podepsat ho musí prezident Obama. Vzhledem k tomu, že senát je ovládán demokraty a republikáni nespojovali své hlasy s žádnými požadavky navíc, měl by být jak podpis pana Obamy, tak odsouhlasení senátem bezproblémový. Na trzích v USA včera samozřejmě panovala pozitivní nálada a pokračuje tak pozitivní sentiment, kdy se americké trhy pohybují již jen 2 % od historických maxim. K růstům určitě pomohl i proslov nové šéfky Fedu paní Yellenové, která zmínila, že utlumování QE bude pokračovat jako důsledek zlepšující se situace v ekonomice a zopakovala informaci o dlouhodobém zachování nízkých úrovní úrokových sazeb.

Můj názor je takový, že v současné době, kdy se na trzích znovu začínáme blížit k historickým maximům, je na místě obezřetnost. Doporučoval bych investorům postupně ošetřovat jednotlivé pozice pomocí stop-lossů, nebo přímým prodejem u akcií, které mají menší potenciál dalšího růstu.

Aktuální hodnoty indexů v 16:00 SEČ: německý DAX je 9.589,5 bodů (+1,18 %) a americký index S&P 500 je 1.826,1 bodů (+0,35 %).

Autor článku

Autor pracuje jako analytik ve společnosti Cyrrus

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).