Hlavní navigace

Úroveň podpory 25,46/50 pod tlakem

Jiří Škop

Koruna měla i dnes tendenci posilovat. Kurz CZK/EUR tak druhý den testoval hladinu podpory na úrovni 25,46/50, prozatím však neúspěšně. Proražení této úrovně by podle technické analýzy otevřelo prostor k dalšímu posílení koruny až k 25,23 CZK/EUR. Nicméně takto silná koruna by se určitě nelíbila domácím centrálním bankéřům.

Doba čtení: 2 minuty

Česká koruna měla i v úterý tendenci posilovat z ranních úrovní mírně nad 25,50 CZK/EUR pod tuto hladinu. Kurz CZK/EUR tak i druhý den v týdnu testoval hladinu podpory na úrovni 25,46/50, prozatím však neúspěšně. Proražení této úrovně by podle technické analýzy otevřelo prostor k dalšímu posílení koruny až k 25,23 CZK/EUR. Nicméně takto silná koruna by se určitě nelíbila domácím centrálním bankéřům. Do dalšího zasedání je sice daleko, ale verbální intervence by se v tomto případě mohly objevit. Samozřejmě českou korunu podporují dobrá data z domácí ekonomiky (pondělní průmysl a zahraniční obchod), která potvrzují oživení ekonomiky. Silnějším faktorem je však negativní korelace s kurzem USD/EUR. Tedy dolarové ztráty vůči euru vedou k tlaku na posilování regionálních měn. Například polský zlotý si dnes připisoval okolo 0,2 %, jediný maďarský forint stagnoval.

Dnes byly zveřejněny údaje z českého trhu práce. Podíl nezaměstnaných se v září zvýšil ze 7,5 % na 7,6 %, o jednu desetinu vzrostla i sezónně očištěná míra nezaměstnanosti. Zářijový vzestup nezaměstnanosti ovlivnil vstup absolventů na trh práce. Oproti srpnu se jejich počet zvýšil o 9 270 na celkových téměř 42 tisíc. Nárůst počtu nezaměstnaných absolventů je patrný i v meziročním srovnání, když ve srovnání s loňským zářím jich přibylo zhruba 6,5 tisíce. I když česká ekonomika opustila recesi, když v letošním druhém čtvrtletí byl vykázán růst, který bude pokračovat i nadále, zlepšení situace na trhu práce bude pomalé a vyžádá si čas. Prozatím jsme svědky postupné stabilizace na trhu práce. 

dan_z_prijmu

Zítra se dočkáme zveřejnění zářijových spotřebitelských cen. Spotřebitelská inflace v minulém roce dosáhla v průměru vysokých 3,3 % y/y, nicméně od listopadu jsme svědky relativně rychlé decelerace. V srpnu 2013 se inflace nacházela na úrovni 1,3 % y/y a v září očekáváme další pokles na 1,2 %. Z meziměsíčního pohledu by spotřebitelské ceny měly poklesnout o 0,2 %. Mírný růst by měl nastat jen u cen pohonných hmot (+0,1 % m/m) a regulovaných cen (+0,1 %, v září dochází obvykle ke zvýšení cen ve školách). Ceny potravin by měly klesnout o 0,3 % díky sezónním faktorům (0,0 % SA). Nakonec korigované ceny by pak v září měly spadnout o 0,34 % m/m, důvodem je však opět sezónnost (+0,02 % SA). V meziročním srovnání by se korigovaná inflace měla stále držet v červených číslech (-0,6 %), do černých čísel by se měla dostat během první poloviny příštího roku.

Česká swapová výnosová křivka v úterý nedoznala výrazných změn.

Našli jste v článku chybu?