Hlavní navigace

Názor k článku Úroky v bankách v roce 2019 porostou u hypoték i na spořicích účtech od L. - > Jestli to půjčí rovnou nebo do ní...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 4. 1. 2019 10:28

  L. (neregistrovaný) 91.219.246.---

  > Jestli to půjčí rovnou nebo do ní někdo musí nalévat peníze, které ta samá nebo jiná banka už předtím půjčila je jenom implementační detail.

  To je asi takový "implementační detail" jako jestli si sousedovo auto půjčíte s jeho svolením, nebo jen tak :-D Podstatné je, že banka půjčuje jen ty peníze, které aktuálně má. Kdyby to nedělala, bylo by to trestné. Jako s tím autem.

  > ... ono to nevyřeší asi nic, pokud dlužné peníze budou jenom nějaký záznam v databázi bez nějaké fyzické protihodnoty.

  A to byste si představoval jak? Že půjčit peníze lze pouze proti plnohodnotné zástavě? To by sice úvěry a tím i expanzi omezilo, to je pravda, ale v principu by to nic moc nevyřešilo.

  Lidé propagující zmiňované konspirační teorie se snaží vzbudit dojem, že vytváření peněz bankami při úvěrování je vlastně skoro stejné, jako když centrální banka tiskne peníze. Jenže ono není. Na rozdíl od tištění peněz centrální bankou je tohle spíš jen hra s čísly.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).