Hlavní navigace

Úrokové sazby napříč světem: co se chystá?

1. 8. 2011
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Dnes budete jistě všude číst o jednáních ohledně navýšení dluhového stropu pro federální vládu USA a o dohodě, ke které došlo o víkendu mezi demokraty a republikány. Proto nebudeme v řadě dalších, kteří se tomuto tématu budou podrobněji věnovat.

Chceme vás především upozornit na to, že tento týden budou 3 významné centrální banky vyhlašovat výši úrokových sazeb. Konkrétně se jedná o Australskou, Anglickou a Evropskou centrální banku. Pojďme se na jednotlivé země podívat blíže.

Austrálie

Centrální banka má své setkání naplánováno na úterý. Všeobecné očekávání na trhu je takové, že ponechá úrokové sazby na 4,75 %. Tato výše úrokových sazeb byla potvrzena i na červencovém zasedání a trvá již od listopadu 2010. Australská ekonomika vykazuje znaky oživení a to především v  investicích a také dobrých makro ukazatelů z oblasti služeb. Pokud se podíváme na Swap index společnosti Creditt Suisse, zjistíme, že jenom 8 % účastníků na trhu očekává zvýšení sazby o 25 bazických bodů. Můžeme ale také pozorovat, že v příštích 12 měsících mají účastníci trhu zajištění proti poklesu sazeb o 28 bazických bodů, což indikuje, že v tomto horizontu by mohlo dojít ke snížení úrokových sazeb.

Anglie

Komise pro monetární politiku anglické centrální banky (MPC) má naplánované své zasedání na čtvrtek. Očekává se, že ponechá klíčovou úrokovou sazbu na 0,5 %. Hlavním důvodem pro držení nízkých sazeb je zaměření centrální banky na růst, namísto inflace, která v posledních měsících polevuje. Pravdou však zůstává, že inflace ve výši 4,2 % představuje více než dvojnásobek monetárního cíle 2 %. Tvůrci monetární politiky se shodují na tom, že ekonomický výhled není natolik stabilní, aby ekonomika vydržela zvýšení sazeb. Na posledním, červencovém zasedání, hlasovala MPC v poměru 7–2 pro udržení úrokových sazeb na 0,5 %. Tato hodnota se drží již od března 2009.

skoleni_29_6

ECB

Evropská centrální banka má své zasedání naplánované také na čtvrtek. Očekává se, že klíčová úroková sazba zůstane ve výši 1,5 %. Na červencovém zasedání došlo ke zvýšení sazby o 25 bazických bodů, které prezident banky Trichet zdůvodňoval především tak, že ECB nechce, aby současný cenový vývoj zvyšoval ve střednědobém horizontu inflační tlaky. Rostoucí HDP a další indikátory naznačují, že eurozóna je na cestě k zotavení, ačkoliv pomalejším tempem. Pokud se podíváme na Swap index společnosti Creditt Suisse, tak zjistíme, že 61,5 % účastníků na trhu očekává zvýšení sazby. Ze všech 3 centrálních bank bude tedy vyjádření ECB, alespoň z našeho pohledu, nejvíce napínavé.

Je jasné, že vyhlašování všech sazeb přinese na trh zvýšenou volatilitu jednotlivých měnových párů, a proto doporučujeme zůstat mimo trh a otevírat pozice až po reakci na úrokové sazby, nebo být v trhu pouze s malou pozicí a tím snížit riziko, kterému se vystavujeme.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).