Hlavní navigace

Uplynulý týden přinesl na trhy určité (přechodné) uklidnění

28. 5. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Ranní komentář společnosti Cyrrus přináší Marek Hatlapatka

Napomohly signály z Číny o ochotě státních představitelů dále stimulovat ekonomiku, stejně jako další průzkumy veřejného mínění v Řecku, které se začínají mírně klonit k vítězství proreformních, tradičních stran. Když jsme u těch předvolebních průzkumů v Řecku, o víkendu byly zveřejněny další a zdá se, že trend mírného posilování tradičních stran (především Nové Demokracie) nad protireformním blokem SYRIZA pokračuje. Vzhledem k tomu, že výsledek opakovaných řeckých voleb je nyní pro trhy prakticky nejvýznamnější událostí následujících týdnů, není divu, že evropské trhy budou dnes při otevření parketu reagovat na nové průzkumy pozitivně (německý index DAX zahajuje obchodní den posilováním o 1%).

To se koneckonců dělo již v dnešním (z evropského pohledu) nočním obchodování v Asii. Většina indexů posílila právě díky příznivější atmosféře v Evropě. Ten stejný důvod je i za obratem na komoditách a energiích, o více než procento posilují jak drahé kovy (zlato, stříbro), tak i ropa.

Heinrich Hiesinger, CEO největšího německého oceláře Thyssen­Krupp, se v novém vydání týdeníku Euro am Sonntag vyjadřuje k situaci v americké divizi společnosti. Ve svém komentáři uvedl, že neočekává ziskovou činnost této divize ani v příštím roce a celkovou ztrátu v milionech EUR za tento fiskální rok odhaduje na úrovních vysokého trojciferného čísla. Jen pro srovnání, v první polovině tohoto roku vykázala americká divize ztrátu 516 mil. EUR.  Uvedl také, že si je jist objevením kupce těchto aktiv. Ztrátová činnost divize i v následujícím roce není žádným překvapením. Pozitivně působí důvěra Hiesengera v možný odprodej divize, což je ale dle nás velmi optimistický postoj. Zvláště vzhledem k dnešnímu tržnímu prostředí a problémům této divize. (Jiří Šimara)

Společnost Uni­petrol čelí dle registru informací ČNB žalobě, kterou na ní podal obchodník s pohonnými hmotami I.P.-95. Ve hře je náhrada škody ve výši téměř 1,8 mld Kč. Unipetrol toto nařčení odmítá a bude se mu bránit právní cestou. Bez dalších detailnějších informací zatím nečekáme negativní dopad na cenu akcie. (Tomáš Menčík)

Dnes očekáváme:

Itálie dnes prodává dluhopisy (11:00), jinak nás nečekají žádná makro-ekonomická data. Ve Spojených státech dnes zůstanou burzy zavřené kvůli uctění památky obětí války (Memorial Day).

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).