Hlavní navigace

Únorová dynamika průmyslu zaostala za konsenzem trhu

Marek Dřímal

Středoevropské měny během klidného začátku týdne zaznamenaly zisky. Koruna si připsala necelé dvě desetiny procenta a na mezibankovním trhu se posunula k úrovni 25,72 CZK/EUR.

Doba čtení: 3 minuty

Zlotý i forint posílily o zhruba tři čtvrtiny procenta na 4,124 PLN/EUR, respektive 297 HUF/EUR. Za posílením regionálních měn mohl stát zřejmě odliv investorů z amerických aktiv po zklamání z pátečních údajů z trhu práce.

Včera jsme se dočkali dalších měsíčních údajů z české ekonomiky. Únorová průmyslová výroba poklesla o 5,7 % y/y a zaostala tak za konsenzem trhu, který předpokládal snížení aktivity jen o 5,0 %. Meziměsíčně po vyloučení sezónních vlivů průmysl vzrostl o 1,6 %. Přes relativně slušný meziměsíční růst by bylo velmi předčasné mluvit o tom, že se začíná blýskat na lepší časy. Výhled pro nadcházející měsíce není vzhledem ke statistice objednávek v tuzemsku i v Německu příznivý, a to zejména kvůli globálním potížím automobilového průmyslu. Z českého pohledu je varující zejména klesající trend registrací aut v Německu i v EMU jako celku. V celoročním vyjádření by měl letos průmysl zaznamenat pokles o 1,9 %.

Únorový zahraniční obchod dle přeshraniční metodiky skončil de facto v souladu s tržním očekáváním i naším odhadem, když vykázal přebytek 28,7 mld. CZK. Exporty se v souladu s naším odhadem v únoru snížily o 3,6 % meziročně a importy o 4,4 %, což stále svědčí o slabé domácí poptávce.

Dnes se z české ekonomiky dočkáme březnové nezaměstnanosti a míry inflace. Zatímco míra nezaměstnanosti bez sezónního očištění by měla mírně poklesnout z 8,1 % na 8,0 % (díky efektu sezónních prací, který by ale měl být v letošním březnu slabší kvůli chladnému počasí), na sezónně očištěných datech bychom měli vidět nárůst nezaměstnanosti, což je v souladu s recesí v české ekonomice. Růst spotřebitelských cen by měl v březnu mírně zpomalit z únorových 1,7 % y/y na 1,6 % y/y. Meziměsíčně by měly ceny vzrůst o 0,1 %, když by je nahoru měly tlačit pouze ceny potravin.

Kurz CZK/EUR se včera dostal blíže k úrovni podpory kolem 25,70 a potenciál jeho dalšího pohybu dolů by měl být proto omezený.

Česká swapová výnosová křivka se včera nezměnila.

Zprávy a události

Důvěra investorů v ekonomiku eurozóny se podle institutu Sentix v dubnu snížila na –17,3 bodu (trh 12,8 bodu) z březnových –10,6 bodu.

Německá průmyslová produkce v únoru poklesla o 1,8 % y/y (trh –0,9 %). Meziměsíčně si polepšila o 0,5 % (trh 0,3 % m/m), ale především kvůli revizi lednových dat leden ze stagnace na –0,6 % m/m.

Česká průmyslová produkce v únoru poklesla o 5,7 % y/y (trh –5,0 %), stavebnictví si naopak meziročně polepšilo o 2,3 %. Únorová obchodní bilance vykázala v souladu s očekáváním analytiků přebytek 28,7 mld. CZK.V Maďarsku byla zveřejněna únorová obchodní bilance, která skončila v přebytku 672 mil. EUR oproti očekávaným 716,8 mil. EUR.

Euro v pondělí proti dolaru prakticky beze změn

Kurz eura proti dolaru se včera nezměnil, když do obchodování zasáhlo jen málo ekonomických indikátorů a dalších kurzotvorných faktorů. Měnový pár USD/EUR tedy setrval mírně nad hranicí 1,30. Dnes ráno mělo euro na asijských trzích tendenci k mírnému posilování.

Německá průmyslová produkce v únoru vzrostla o 0,5 % m/m a překonala tak očekávání trhu (+0,3 %). Bližší pohled na data ale optimismus krotí. Lednový údaj byl revidován výrazně dolů ze stagnace na pokles o 0,6 % m/m a slabší výkonnost německého průmyslu odhalují i meziroční hodnoty. Oproti loňskému únoru poklesla aktivita o 1,8 % y/y, když trh čekal jen –0,9 %. Za celý Q1 13 očekávají ekonomové SG mezikvartální stagnaci německého průmyslu, zatímco celá ekonomika by měla vzrůst o 0,6 % q/q především díky efektu nízké statistické základy z Q4 12.Dnešní den je na makroekonomické údaje bohatší. Už ráno jsme se dočkali německé obchodní bilance za únor.

dan_z_prijmu

Ta sice mírně překonala odhady, když její přebytek dosáhl 16,8 mld. EUR (trh 15 mld. EUR), výrazně ale zklamala dynamika zahraničního obchodu. Exporty se snížily o 1,5 % m/m (konsenzus –0,3 %) a importy zaznamenaly propad dokonce o 3,8 % m/m (trh –0,1 %). V USA bude odpoledne zveřejněna statistika březnového sentimentu malých podniků (očekává se mírný pokles) a údaje pro únorový velkoobchod (ty by měly být naopak lepší, nicméně už nejsou pro trhy příliš aktuální).


Našli jste v článku chybu?