Hlavní navigace

Únorová dynamika průmyslu zaostala za konsenzem trhu

9. 4. 2013
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Středoevropské měny během klidného začátku týdne zaznamenaly zisky. Koruna si připsala necelé dvě desetiny procenta a na mezibankovním trhu se posunula k úrovni 25,72 CZK/EUR.

Zlotý i forint posílily o zhruba tři čtvrtiny procenta na 4,124 PLN/EUR, respektive 297 HUF/EUR. Za posílením regionálních měn mohl stát zřejmě odliv investorů z amerických aktiv po zklamání z pátečních údajů z trhu práce.

Včera jsme se dočkali dalších měsíčních údajů z české ekonomiky. Únorová průmyslová výroba poklesla o 5,7 % y/y a zaostala tak za konsenzem trhu, který předpokládal snížení aktivity jen o 5,0 %. Meziměsíčně po vyloučení sezónních vlivů průmysl vzrostl o 1,6 %. Přes relativně slušný meziměsíční růst by bylo velmi předčasné mluvit o tom, že se začíná blýskat na lepší časy. Výhled pro nadcházející měsíce není vzhledem ke statistice objednávek v tuzemsku i v Německu příznivý, a to zejména kvůli globálním potížím automobilového průmyslu. Z českého pohledu je varující zejména klesající trend registrací aut v Německu i v EMU jako celku. V celoročním vyjádření by měl letos průmysl zaznamenat pokles o 1,9 %.

Únorový zahraniční obchod dle přeshraniční metodiky skončil de facto v souladu s tržním očekáváním i naším odhadem, když vykázal přebytek 28,7 mld. CZK. Exporty se v souladu s naším odhadem v únoru snížily o 3,6 % meziročně a importy o 4,4 %, což stále svědčí o slabé domácí poptávce.

Dnes se z české ekonomiky dočkáme březnové nezaměstnanosti a míry inflace. Zatímco míra nezaměstnanosti bez sezónního očištění by měla mírně poklesnout z 8,1 % na 8,0 % (díky efektu sezónních prací, který by ale měl být v letošním březnu slabší kvůli chladnému počasí), na sezónně očištěných datech bychom měli vidět nárůst nezaměstnanosti, což je v souladu s recesí v české ekonomice. Růst spotřebitelských cen by měl v březnu mírně zpomalit z únorových 1,7 % y/y na 1,6 % y/y. Meziměsíčně by měly ceny vzrůst o 0,1 %, když by je nahoru měly tlačit pouze ceny potravin.

Kurz CZK/EUR se včera dostal blíže k úrovni podpory kolem 25,70 a potenciál jeho dalšího pohybu dolů by měl být proto omezený.

Česká swapová výnosová křivka se včera nezměnila.

Zprávy a události

Důvěra investorů v ekonomiku eurozóny se podle institutu Sentix v dubnu snížila na –17,3 bodu (trh 12,8 bodu) z březnových –10,6 bodu.

Německá průmyslová produkce v únoru poklesla o 1,8 % y/y (trh –0,9 %). Meziměsíčně si polepšila o 0,5 % (trh 0,3 % m/m), ale především kvůli revizi lednových dat leden ze stagnace na –0,6 % m/m.

Česká průmyslová produkce v únoru poklesla o 5,7 % y/y (trh –5,0 %), stavebnictví si naopak meziročně polepšilo o 2,3 %. Únorová obchodní bilance vykázala v souladu s očekáváním analytiků přebytek 28,7 mld. CZK.V Maďarsku byla zveřejněna únorová obchodní bilance, která skončila v přebytku 672 mil. EUR oproti očekávaným 716,8 mil. EUR.

Euro v pondělí proti dolaru prakticky beze změn

Kurz eura proti dolaru se včera nezměnil, když do obchodování zasáhlo jen málo ekonomických indikátorů a dalších kurzotvorných faktorů. Měnový pár USD/EUR tedy setrval mírně nad hranicí 1,30. Dnes ráno mělo euro na asijských trzích tendenci k mírnému posilování.

Německá průmyslová produkce v únoru vzrostla o 0,5 % m/m a překonala tak očekávání trhu (+0,3 %). Bližší pohled na data ale optimismus krotí. Lednový údaj byl revidován výrazně dolů ze stagnace na pokles o 0,6 % m/m a slabší výkonnost německého průmyslu odhalují i meziroční hodnoty. Oproti loňskému únoru poklesla aktivita o 1,8 % y/y, když trh čekal jen –0,9 %. Za celý Q1 13 očekávají ekonomové SG mezikvartální stagnaci německého průmyslu, zatímco celá ekonomika by měla vzrůst o 0,6 % q/q především díky efektu nízké statistické základy z Q4 12.Dnešní den je na makroekonomické údaje bohatší. Už ráno jsme se dočkali německé obchodní bilance za únor.

Účto_tip_změny21

Ta sice mírně překonala odhady, když její přebytek dosáhl 16,8 mld. EUR (trh 15 mld. EUR), výrazně ale zklamala dynamika zahraničního obchodu. Exporty se snížily o 1,5 % m/m (konsenzus –0,3 %) a importy zaznamenaly propad dokonce o 3,8 % m/m (trh –0,1 %). V USA bude odpoledne zveřejněna statistika březnového sentimentu malých podniků (očekává se mírný pokles) a údaje pro únorový velkoobchod (ty by měly být naopak lepší, nicméně už nejsou pro trhy příliš aktuální).


Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).