Hlavní navigace

Unipetrol: Výsledky pozitivně ovlivnila platba od pojišťoven

20. 10. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Přečtěte si analýzu výsledků petrochemické skupiny Unipetrol od analytika J&T Banky.

Unipetrol dnes ráno oznámil výsledky za 3Q16, které jsou meziročně podstatně nižší. Hlavním důvodem je nižší objem a nižší marže. Pozitivně čísla ovlivnila platba od pojišťoven. Výsledky zaostaly za odhady trhu. Samotná čísla jsou pro nás zklamáním hlavně kvůli vyšším provozním nákladům, než jsme očekávali.

Tržby jsou ve srovnání s minulým rokem nižší o 21,5 % a dosáhly +23,1 mld. Kč. To je mírně vyšší (+2,3 %) než konsensus trhu. Za meziročním propadem vidíme nižší objemy rafinérských a petrochemických produktů a nižší ceny ropy. Reportovaná EBITDA je +1,4 mld. Kč (-43,7 % r/r). Meziročně je nižší hlavně kvůli výpadkům ve výrobě v souvislosti s událostmi v Litvínově a Kralupech. Negativně se na EBITDA projevily hlavně zmíněné nižší objemy a nižší marže. Na této úrovni zaúčtoval Unipetrol platbu od pojišťoven ve výši 2,2 mld. Kč. Bez pojistné ho plnění by EBITDA byla ve ztrátě 0,8 mld. Kč (-0,6 mld. Kč náš odhad). EBITDA LIFO (očištěná) dosáhla +1,9 mld. Kč. Pozitivně do úrovně EBITDA přispěly oba segmenty. Downstream (rafinérie a petrochemie) 1,6 mld. Kč a maloobchod +336 mil. Kč. Pozitivně hodnotíme růst segmentu maloobchod o +52 mil. Kč meziročně. Hlavně kvůli vyšší poptávce po pohonných hmotách a nepalivovému sektoru. Tržní podíl segmentu maloobchod (Benzina) vzrostl na 17,2 % (15,6 % v 3Q15). Č. zisk za 3Q16 reportoval Unipetrol na úrovni +0,8 mld. Kč (+1,6 mld. Kč před rokem).

Ve 3Q16 je propad využití rafinérských kapacit na 48 % (85 % v 3Q15) v důsledku odstávek v kralupské rafinerie a etylenové jednotky.

skoleni_29_6

Volný peněžní tok je za 3Q16 negativní (-2,1 mld. Kč), kdy se na výsledky podepsaly vysoké investiční náklady (CAPEX, nová jednotka PE3) a náklady na opravu jednotek v Litvínově a Kralupech. Hotovostní pozice klesla na +3,6 mld. Kč (+6,9 mld. Kč před rokem). Kromě CAPEX toto pozici významně ovlivnila výplata dividendy.

Ušlý zisk v souvislosti s havárií litvínovské jednotky za 3Q16 Unipetrol odhaduje na 3,3 mld. Kč a předpokládá, že by ho měl dostat od pojišťoven. Celkem odhaduje Unipetrol ušlý zisk na 9,9 mld. Kč a 3,9 mld. Kč na opravu škody. A dalších 0,6 mld. Kč plus škody na majetku 0,3 mld. Kč by měl Unipetrol dostat vzhledem k havárii v rafinérii v Kralupech. Tato čísla nejsou zahrnuta ve výkazech. Zatím Unipetrol dostal 6,1 mld. Kč (3,9 mld. Kč v 2Q16 a 2,2 mld. Kč v 3Q16). Pozitivní je, že kralupská rafinérie již funguje na plný výkon a etylénová jednotka by ho měla dosáhnout na konci října, což umožnilo maximální výkon rafinérie v Litvínově.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).