Hlavní navigace

Unipetrol: Výsledky 1Q15 překonaly všechny odhady, silná tvorba hotovosti

23. 4. 2015
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Unipetrol představil dnes ráno výsledky za první kvartál, které překonaly odhady trhu na všech úrovních.

Unipetrol představil dnes ráno výsledky za 1Q15, které překonaly odhady trhu na všech úrovních. Pozitivní jsou hlavně vyšší objemy, rekordní rafinační marže, nižší cena ropy. Přehledné srovnání s našimi odhady tržním konsensem a stejným obdobím loňského roku je v tabulce níže.

Tržby dosáhly 24,0 mld. Kč (-16,8 % r/r) a jsou lehce nad očekáváním (+0,9 %). Za meziročním poklesem je vidět pád cen ropy (-50 %). EBITDA 2,9 mld. Kč (+67,8 %) překonala odhady o 8,5 %. Pokud bychom ale upravili loňský výsledek o zisk z akvizice (1,2 mld. Kč), byla by EBITDA téměř 6× vyšší než v 1Q14. EBITDA LIFO (bez efektu přecenění zásob) dosáhla dokonce 3,1 mld. Kč. Na zisk EBITDA mělo pozitivní vliv rekordní rafinační marže, vyšší rozdíl B-U, vyšší objemy, lepší produkt mix a nízká cena ropy. Segment downstream (rafinérie a petrochemie) generoval EBITDA LIFO +3,0 mld. Kč, což je meziroční zlepšení o +78,5 %. Kladný výsledek předvedl také maloobchod (Benzina) +135 mil. Kč. O 15,2 % překonal konsensus i č.zisk, který dosáhl  2,0 mld. Kč (+113 % r/r).

Unipetrol dokázal schopnost generovat hotovost. Volný peněžní tok dosáhl 3,2 mld. Kč a hotovostní pozice vyšplhala na 3,0 mld. Kč (1,7 mld. Kč před rokem). Unipetrol splatil dluh 2 mld. Kč z celkových 4 mld. Kč mateřské PKN Orlen a jeho čistá hotovostní pozice se vyšplhala na +0,5 mld. Kč.

Výsledky jsou příjemným překvapením, když překonaly všechny včetně našich optimistických odhadů. Unipetrol také potvrdil schopnost generovat hotovost. Vzhledem k solidnímu výhledu a ovládnutí celé České rafinérské (od května), kdy dále vzrostou objemy, čekáme, že trend velmi silných výsledků bude pokračovat.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).