Hlavní navigace

Unipetrol: třetí kvartál překonal očekávání

22. 10. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Reportovaná čísla za 3Q15 jsou lepší než konsensus. Unipetrol ukázal silnou schopnost generovat hotovost.

Reportovaná čísla za 3Q15 jsou lepší než konsensus. Unipetrol ukázal silnou schopnost generovat hotovost. Čistá hotovostní pozice (nemá dluh) dosáhla 6,9 mld. Kč a za samotné 3Q15 dokázal Unipetrol vytvořit 3,8 mld. Kč volného peněžního toku.

Neplánovaná odstávka, která se stala po mimořádné události 13. srpna bude trvat do července příštího roku, kdy by měla být zprovozněna etylénová jednotka z 65 %, plný výkon se čeká v říjnu. To je delší než náš odhad cca půl roku. Unipetrol oznámil, že odhaduje ušlý zisk na etylenové jednotce, který není pokrytý pojištěním ve 3Q15, na 1,6 mld. Kč (cca 9 Kč na akcii). Unipetrol má pojištění majetku a pojištění proti přerušení výroby. Nyní je ale příliš brzy odhadnout, jaké může být plnění.

skoleni_29_6

Neplánovaná odstávka (etylénová jednotka) měla samozřejmě vliv na provozní výsledky, zejména na objem zpracované ropy a prodané objemy jak rafinérské tak zejména petrochemické produkce. Míra využití rafinérských kapacit klesala na 85 % z 95 %. Na druhou stranu, výsledky pozitivně ovlivnilo makroprostředí, rafinérské marže jsou na letitých maximech a rekordní jsou také petrochemické marže. Navzdory provozování vyšší rafinérské kapacity (nákup podílu Eni) a vyšším prodejním objemům, klesly tržby meziročně o 13,5 % a dosáhly 29,5 mld. Kč, kvůli poklesu ceny ropy. Rafinérské prodané objemy vzrostly na 1,7mt (+43 % r/r) vlivem vyšší provozované kapacity. Ale prodané objemy petrochemie klesly meziročně o 26 % na 332kt. Míra využití etylénová jednotky klesla na 38 % z 89 %. EBITDA dosáhla 2,5 mld. Kč (+24,7 % r/r). Ale po očištění o negativní přecenění zásob (531 mil. Kč) a o odpis poškozeného majetku (597 mil. Kč) je očištěná EBITDA 3,6 mld. Kč (+62 % r/r). Na EBITDA se oba segmenty downstream (rafinérie a petrochemie) i maloobchod (Benzina) projevily pozitivně. Downstream dosáhl EITDA 2,7 mld. Kč a maloobchod podporovaný hlavní motoristickou sezónou 283 mil. Kč. Č.zisk je za 3Q15 1,6 mld. Kč (+13,1 % r/r), po očištění 2,1 mld. Kč (+561 % r/r).

Samotná reportovaná čísla za 3Q15 jsou silná (viz tabulka) a překonala očekávání. Oceňuje také silnou schopnost Unipetrolu generovat hotovost. Ale dobrý dojem nám kazí roční neplánovaná odstávka. Za prvé nejistota, jak se budou na odstávce podílet pojišťovny a za druhé nás znepokojuje délka odstávky, kdy u velkých projektů může dojít k jejich prodlužování. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).