Hlavní navigace

Unipetrol – rekordní výsledky překonaly odhady

23. 7. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Unipetrol zveřejnil dnes ráno vůbec nejlepší výsledky v historii a pokračuje v trendu velmi silných výsledků podporovaných příznivým makroprostředím.

Unipetrol zveřejnil dnes ráno vůbec nejlepší výsledky v historii a pokračuje v trendu velmi silných výsledků podporovaných příznivým makroprostředím.

Tržby dosáhly 32,5 mld. Kč a jsou lehce pod očekáváním (-2,8 %). V meziročním v meziročním srovnání jsou navzdory vyšší provozované kapacitě, Unipetrol dokončil k 30. 4. 2015 akvizici 32,445% podílu v České rafinérské a stal se tak jejím 100 % vlastníkem, bez změny. Důvodem je 44 % pád cen ropy na 62 USD/b. Reportovaná EBITDA je 4,6 mld. Kč, což překonalo jak konsensus trhu (+4,9 %), tak náš odhady (+3,7 %). Loni byla na této úrovni ztráta 3,6 mld. Kč, ale po upravení o jednorázovou negativní položku by se jednalo o zisk +1,1 mld. Kč, právě reportovaná EBITDA tento výsledek překonala více než třikrát. Upravená EBITDA LIFO (bez efektu přecenění zásob +608 mil. Kč) dosáhla 3,7 mld. Kč. Na EBITDA se pozitivně projevily vysoké rafinační marže (5,3 USD/b ve srovnání s 0,5 USD/b před rokem), petrochemické marže byly doslova rekordní (871 EUR/t, 627 EUR /t před rokem), vyšší objemy (ovládnutí celé České rafinérské) a nízká cena ropy. Unipetrol se snaží maximálně využít současného prostředí a maximalizuje využití svých kapacit. Míra využití rafinérských kapacit vzrostla na 95 % (90 % v 2Q14) a míra využití etylénové jednotky je 89 % (88 % před rokem). To ukazuje na silnou poptávku jak po rafinérských tak petrochemických produktech.

Hlavním tahounem výsledků byl podle očekávání segment Downstream (rafinérie a petrochemie), který dosáhl EBITDA LIFO ve výši 3,9 mld. Kč. Pozitivní příspěvek měl na této úrovni také segment maloobchodu (Benzina), 122 mil. Kč.

Č.zisk je za 2Q15 3,3 mld. Kč a překonal tržní odhad o 6,2 %. Loni Unipetrol oznámil ztrátu 3,5 mld. Kč.

V samotném 2Q15 vytvořil Unipetrol volný peněžní tok ve výši +2,5 mld. Kč (+5,8 mld. Kč v 1H15). Čistá hotovostní pozice (nemá dluh) dosáhla 3 mld. Kč.

Nejlepší výsledky v historii jsou příjemným překvapením, když překonaly všechny včetně našich odhadů. Unipetrol také potvrdil schopnost generovat hotovost. Předpokládáme, že příznivé makroprostředí (vysoké marže a nízká cena ropy) bude v nejbližším období pokračovat a Unipetrol bude i nadále reportovat silná čísla.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).