Hlavní navigace

Unipetrol možná vyplatí dividendu z letošního zisku

24. 11. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Výsledky VIG za třetí kvartál byly ovlivněny odpisem IT systémů. Pokud by k výplatě došlo, stalo by se tak poprvé od roku 2007.

Hlavní události

ČEZ zvyšuje investice ve firmách nabízejících technologie pro energetiku budoucnosti. Západoevropské akciové indexy by měly zahájit úterní seanci poklesem. Z makroekonomických ukazatelů se dnes dočkáme revidovaných dat amerického HDP za třetí kvartál. Kromě toho budou zveřejněny ceny nemovitostí dle S&P/Case-Shillerova indexu, výrobní aktivita v okolí Richmondu a spotřebitelská důvěra. V Evropě se bude pozornost soustředit na německý Ifo index a rovněž revidované údaje německého HDP. Výsledky hospodaření dnes zveřejní americká společnost Hewlett Packard nebo britský těžař Seadrill. Analytici Société Générale znovu pokrývají akcie nizozemské banky ABN Amro. Nově je doporučují nakupovat.

Obchodování na zámořských trzích

Americký index S&P 500 neudržel své zisky z počátku seance a zakončil se ztrátou 0,1 %. Obchodování ovlivnily zprávy ohledně převzetí společnosti Allergan konkurentem Pfizer za zhruba 160 mld. USD. Akcie obou společností klesly o více jak 2,6 %. Obchodní aktivita byla spíše podprůměrná, když zobchodovaný objem byl o zhruba 17 % nižší ve srovnání s 3měsíčním průměrem. Asijské burzy dnes ve většině případů posilovaly. Největší zisk si připsal šenčenský index, který vzrostl o 1,4 %. V Jižní Koreji vzrostly akcie o 0,6 %, japonské pak přidaly čtvrt procenta. Naopak nejhůře se dařilo australské burze, jejíž index klesl o téměř jedno procento.

Unipetrol

Šéf strategie PKN Orlen Andrzej Kozlowski uvedl, že majoritní vlastník Unipetrolu zvažuje výplatu dividendy díky dobrým hospodářským výsledkům Unipetrolu. Stalo by se tak poprvé od roku 2007. Zprávu hodnotíme pozitivně, cena akcií by měla reagovat růstem. Kromě toho A. Kozlowski uvedl, že se mírně zpozdila investice do polyetylenové jednotky za 8,5 mld. Kč v litvínovském Záluží. Právě petrochemii označil za hlavní zdroj dalšího růstu zisku celé skupiny. V budoucnu se chystá PKN Orlen prodat dceřinou společnost Unipetrolu – Unipetrol Doprava. Důvodem prodeje je získat potřebnou hotovost na rozvoj skupiny v jiných sektorech a nezatěžovat se bankovními úvěry.

skoleni_29_6

Vienna Insurance Group

Výsledky zaostaly za očekáváními a byly především ovlivněny odpisem IT systémů v celkové výši 195 mil. EUR, když interní analýzy ukázaly, že již nadále nebudou uspokojovat technické a obchodní požadavky. Za třetí kvartál tak VIG hospodařil s čistou ztrátou 49 mil. EUR. Nákladovost se sice dále snížila, nicméně konsensus ukazoval na její výraznější snížení. Dnešní čísla tak hodnotíme negativně, akcie by měly reagovat poklesem.

ČEZ

Společnost ČEZ pokračuje prostřednictvím svého fondu Inven Capital v investicích, které vyvíjejí technologie pro energetiku budoucnosti. Poté, co v létě koupila podíl v německé firmě Sonnenbaterie, navýšila kapitál ve společnosti Sunfire, která vyvíjí a vyrábí vysokoteplotní palivové články, které dokážou elektřinu přeměnit s vysokou účinností na metan nebo umělou naftu a naopak z těchto paliv vyrobit čistou elektřinu a teplo.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).