Hlavní navigace

Unipetrol jako bezpečná investice 2011 nebo propadák trhu?

22. 2. 2011
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

Jak se vyvíjí akcie společnosti Unipetrol v prvním čtvrtletí? Jsou poklesy pouze dočasné a vyplatí se do nich teď investovat?

Můžeme očekávat velice slabý první kvartál 2011. Z našeho pohledu se jasně vyplnila naše predikce výsledku, která je spojená i s poklesem ceny akcií. Tento pokles by měl pokračovat i v následujících týdnech. Níže si můžete přečíst celou naši analýzu, podle které jsme k těmto závěrům dospěli. Čtěte také: Kolik se dalo vydělat na analýzách Komerční banky, ČEZu a NWR v roce 2010?

Adresa společnosti

 • Unipetrol a.s.
 • Na Pankráci 127
 • Praha 4, 140 00
 • http://www.uni­petrol.cz
 • Odvětví: petrochemie
 • Tržní kapitalizace: 28,5 mld.
 • Počet vydaných akcií: 181 334 764 ks
 • Podíl v PX 50: 6,04%

Vlastnická struktura

 • 62,99% – PKN Orlen
 • 37,01% – Free float

O společnosti Unipetrol a.s.

Založením akciové společnosti Unipetrol v roce 1994 byl naplněn jeden z postupných koncepčních kroků privatizace českého petrochemického průmyslu. Unipetrol měl spojit vybrané české petrochemické firmy do uskupení, které by bylo schopno konkurovat silným nadnárodním koncernům. Majoritním akcionářem společnosti byl se 63 procenty akcií český stát, reprezentovaný Fondem národního majetku. Zbylé akcie vlastnily investiční fondy a drobní akcionáři. Podle původní koncepce měl být podíl státu ve společnosti privatizován.

Do Unipetrolu byly postupně začleněny akciové společnosti Kaučuk, Chemopetrol, Benzina, Paramo, Koramo, Česká rafinérská, Unipetrol Trade, Spolana a Unipetrol Rafinérie.

Od 1. 1. 1996 se vyčlenily rafinérie ze společností Chemopetrol v Litvínově a Kaučuk v Kralupech do společnosti Česká rafinérská.

 • 2003 – Sloučení společností Koramo a Paramo. Nástupnickou společností se stala společnost Paramo.
 • 2004 – Podpis smlouvy mezi společností PKN ORLEN  a Fondem národního majetku o prodeji 63 % akcií společnosti Unipetrol.
 • 2006 – Prodej majoritního podílu v dceřiné společnosti Spolana polské společnosti Zaklady Azotowe ANWIL.
 • V roce 2006 vykázal Unipetrol výnosy ve výši 95 mld. Kč a jeho čistý zisk činil 1,6 mld. Kč.
 • 2007 – Prodej dceřiné společnosti Kaučuk polské společnosti Firma Chemiczna Dwory. Zahájení činnosti nové dceřiné společnosti Unipetrol Services. Změna právní formy společnosti Unipetrol Doprava, Benzina a Petrotrans z akciových společností na společnosti s ručením omezeným. Založení společnosti Butadien Kralupy, jejímiž akcionáři jsou Unipetrol (51 %) a Kaučuk (49 %). Sloučení dceřiných společností Chemopetrol a Unipetrol Rafinérie se společností Unipetrol RPA. Společnost Unipetrol koupila od firmy CONOCOPHILLIPS akcie, představující 0,225% podíl na základním kapitálu České rafinérské. Společnost Unipetrol získala od společností skupiny MEI 14,51 % akcií společnosti Paramo.
 • V roce 2007 vykázal Unipetrol výnosy ve výši 89 mld. Kč a jeho čistý zisk činil 1,2 mld. Kč, čímž se skupina řadí mezi největší firmy v České republice a také mezi nejvýznamnější vývozce.
 • 2008 – Vypořádání prodeje akcií společností Agrobohemie a Synthesia na základě smluv o koupi akcií mezi společnostmi Unipetrol a Deza. Společnost Unipetrol vlastnila 50 % akcií společnosti Agrobohemie a 38,79 % akcií společnosti Synthesia. Kupní cena za 47 000 akcií společnosti Agrobohemie činila celkem 503 miliónů Kč. Kupní cena za 27.977.162 akcií společnosti Synthesia činila celkem 680 miliónů Kč.

Vlastnická struktura

Hospodářské výsledky UNIPETROL a.s. za 4Q 2010

Skupina Unipetrol vykázala ve 4. čtvrtletí provozní zisk +122 mil. Kč, čistý zisk –68 mil. Kč. Tržby společnosti ve stejném období vzrostly meziročně o 20 % na 22 mld. Kč. Petrochemie a maloobchod přispěly nejvíce ke kladnému provoznímu výsledku. Za celý rok tak tržby skupiny vzrostly o 28 % na 86 mld. Kč, skupina vytvořila provozní zisk +1,7 mld. Kč a čistý zisk +937 mil. Kč.

Ve 4. čtvrtletí skupina zvýšila prodané objemy rafinérských produktů (+3 % meziročně) a monomerů a polymerů (+10 % meziročně). Benzina posílila pozici lídra trhu, když podle odhadů zvýšila tržní podíl na 14,2 %. Finanční pozice se dále zlepšila, když zůstatek hotovosti překročil hodnotu dluhů o více než 2,5 mld. Kč. Na finančních výsledcích se rovněž projevily pozitivně i negativně jednorázové položky. Čtěte také: Telefonica O2 – stabilní akciový favorit roku 2011

V roce 2010 společnost snížila fixní náklady o více než 130 mil. Kč a vytvořila volný peněžní tok 3,7 mld. Kč. Objem zpracované ropy meziročně vzrostl o 6 % na 4 352 kt. Benzina přidala do svého portfolia tři nové čerpací stanice a provedla modernizaci nebo rebranding 25 dalších. Nová jednotka na výrobu butadienu, společný podnik se společností Synthos Kralupy, zahájila výrobu v polovině roku. Rovněž byly úspěšně dokončeny plánované projekty v oblasti údržby rafinérských a petrochemických zařízení. 

Komentář k segmentům

Provozní zisk petrochemie ve 4. čtvrtletí dosáhl +144 mil. Kč. Nejdůležitějšími faktory, které měly meziročně pozitivní dopad na segment, byly vyšší kombinované petrochemické marže a lepší struktura objemů prodeje s vyšším podílem ziskovějších polyolefinů. Negativně se meziročně projevilo posilování USD vzhledem k EUR, zrychlená odstávka etylénové jednotky a náklady související s projektem odstavení elektrárny T200. Petrochemie vytvořila za celý rok 2010 provozní zisk +715 mil. Kč. Čtěte také: Má smysl investovat do akcií Fortuny?

Rafinérský segment vykázal za 4. čtvrtletí provozní ztrátu –27 mil. Kč. Negativně se meziročně projevil tlak na velkoobchodní marže, technické problémy na hydrokrakovací jednotce a vyšší fixní náklady související s opravami. Pozitivní efekt měly meziročně lepší modelové rafinérské marže (+226 %), větší rozdíl brent-ural (+124 %) a vyšší objemy prodeje. Za celý rok vykázal segment rafinérie provozní zisk +466 mil. Kč.

Navzdory slabší poptávce po benzínu a horšímu doplňkovému prodeji (oba faktory meziročně), vykázal maloobchod v minulém čtvrtletí provozní zisk +110 mil. Kč. Na výsledek segmentu měly v meziročním srovnání pozitivní vliv vyšší jednotkové marže a silnější poptávka po motorové naftě spolu s rostoucí poptávkou po prémiových palivech. Celkově za rok 2010 tento segment vytvořil provozní zisk +547 mil. Kč.

Výhled na následující období

Cíle společnosti pro rok 2011 zahrnují pečlivou kontrolu nákladů a dosažení snížení fixních nákladů přibližně o 200 mil. Kč. Skupina plánuje navýšení marže provozního zisku (marže EBIT) a investiční výdaje přibližně na úrovni roku 2010 (cca 3 mld. Kč). Z hlediska provozních cílů by skupina chtěla zpracovat vyšší množství ropy a pokračovat v rozšiřování a modernizaci čerpacích stanic Benzina. V oblasti údržby je cílem úspěšně zvládnout odstávky v petrochemii a rafinérii (zejména pětitýdenní periodickou odstávku rafinérských a petrochemických provozů ve 3. čtvrtletí v Litvínově). Čtěte také: Jak vydělat na akciích NWR?

Komentář managementu

Minulé čtvrtletí bylo obtížné, ale zisk za celý rok ukazuje, že realizovaná úsporná opatření přinesla své ovoce. Čtvrté čtvrtletí nám připomnělo, že za současných externích podmínek nejúčinnější cestou k nárůstu hodnoty pro naše akcionáře zůstává zvyšování efektivity a kontrola nákladů, řekl generální ředitel a předseda představenstva Unipetrolu Piotr Chełmiński.

skoleni_8_6

Komentář výsledků

Výsledky z našeho pohledu dopadly velice špatně, společnosti se nedaří držet pod kontrolou náklady, na to následně reaguje propouštěním cca 200 zaměstnanců – toto opatření přichází velice pozdě, my jsme na to již upozorňovali ve 3Q, kdy jsme psali, že je potřeba reagovat na nastalou situaci daleko pružněji. 

Tvorba zisku také silně pokulhává za očekáváním investorů, bohužel management neočekával tak silné posílení CZK vůči USD, což se negativně promítlo do zisku. Se zvýšením spotřební daně na PHM se naplno projevil pokles prodejů v maloobchodní síti Benzina, tento trend bude nadále pokračovat. Ze statistického hlediska víme, že 1Q roku bývají pro společnost vždy nejhorší a komentář managementu nás v tom jen utvrzuje, také silné posílení koruny v lednu bude negativní. Můžeme tedy očekávat velice slabý první kvartál 2011. Z našeho pohledu se jasně vyplnila naše predikce výsledku, která je spojená i s poklesem ceny akcií. Tento pokles by měl pokračovat i v následujících týdnech. Čtěte také: Sázky na rizikové investice se v novém roce vyplácí. Zatím

Autor článku

Autorem je analytický tým autorů Czechwealth.cz


Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).