Hlavní navigace

Unipetrol by mohl být dividendovou společností

21. 10. 2016
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Americký index S&P 500 během včerejší seance odevzdal 0,1 %. I většina asijských indexů se nachází v červeném. Dnes se pozornost trhů bude soustředit především na výsledkovou sezónu.

Hlavní události

Unipetrol nejdříve zainvestuje, poté možná začne platit vyšší dividendu.

ČEZ se po několika letech dohodl se Sokolovskou uhelnou na urovnání vzájemného sporu.

Západoevropské akcie by dnes měly zahájit smíšeně.

Z pohledu makroekonomických údajů vyjde dnešek naprázdno.

Výsledky hospodaření dnes zveřejní například General Electric, Moody’s nebo McDonald’s. Na starém kontinentě se o pozornost postarají Daimler, Volvo nebo Assa Abloy.

Analytici Société Générale snížili doporučení na prodat pro akcie francouzského výrobce homeopatik Boiron.

Obchodování na zámořských trzích

Americký index S&P 500 během včerejší seance odevzdal 0,1 %. Zklamáním byly včera výsledky společností Verizon Communications nebo EBay, které zastínily zisky farmaceutických společností i nejlepší sedmiletou rallye akcií American Express. Obchodní aktivita se nijak nevymykala vývoji v posledních týdnech, když zobchodovaný objem byl pouze o 5 % nižší, než činí průměr za poslední tři měsíce.

Většina asijských indexů se nachází v červeném. Ztráty burz se ale pohybují do půl procenta. Mezi nejvíce klesajícími trhy můžeme nalézt Austrálii, Indii nebo Jižní Koreu. Naopak v mírném plusu zakončilo obchodování v Hongkongu, kde si akcie připsaly 0,3 %.

Dnes se pozornost bude soustředit především na výsledkovou sezónu, když nebudou publikovány žádné makroekonomické indikátory. Je pravděpodobné, že na trzích budou ještě cítit dozvuky včerejšího zasedání ECB. Futures na evropský index Stoxx 50 na velké pohyby na začátku seance neukazují.

Unipetrol

CEO společnosti Andrzej Modrzejewski uvedl, že chce, aby Unipetrol byl dividendovou společností. Novou politiku v této oblasti zveřejní na začátku příštího roku při prezentaci strategie na roky 2017 až 2020. Nejprve je ale dle něj potřeba investovat (kromě stavějící se nové etylenové jednotky) i do Spolany, kam by mělo směřovat několik miliard korun. Modernizace je potřebná zejména kvůli velmi „špinavému“ provozu, který by jinak musel být v příštím roce výrazně omezen, což by se promítlo nepříznivě i na výkonnosti litvínovské chemičky, která Spolaně dodává etylen a čpavek. CEO zároveň uvedl, že Unipetrol chce mít v horizontu pěti let dluh na úrovni 20 až 30 % vlastního kapitálu. Vývoj v příštím roce by dle něj mohl být horší než letos. V maloobchodním segmentě plánuje ve střednědobém horizontu zvýšení podílu na trhu z dosavadní pětiny na 25 až 30 % především prostřednictvím lepších poskytovaných služeb.

Z rozhovoru vyplývá, že firma se nyní chce soustředit především na investice. Aktuálně staví novou etylenovou jednotku za 8,5 mld. CZK, která by měla být v provozu od roku 2018. Nemalé investice v řádu několika miliard vynaloží na modernizaci Spolany. Přestože uvažuje o zadlužení firmy, zřejmě se nyní nedá očekávat posun v dividendové politice. To je do jisté míry zklamáním a nepříznivý faktor pro vývoj ceny akcií. 

ČEZ

ČEZ se domluvil se Sokolovskou uhelnou na ukončení letitého sporu ohledně dodávek hnědého uhlí. V rámci dohody ČEZ odprodá elektrárnu v Tisové u Sokolova, kam mířila většina uhlí. Nová smlouva je podepsána do roku 2015 a ze strany ČEZ se bude týkat odběru uhlí pro elektrárnu v Mělníce, což  znamená zhruba třetinu původních dodávek.

Elektrárna v Tisové patřila mezi nejstarší elektrárny. Její odprodej umožní ČEZ se soustředit na provoz modernizovaných elektráren Tušimice, Prunéřov a Ledvice. Zájem prodat Tisovou měl ČEZ již několik let, když ji v roce 2012 vyčlenil do samostatné společnosti. Zprávu vnímáme mírně pozitivně, nicméně cena akcií by na ni reagovat neměla.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).