Hlavní navigace

Ukrajinská krize sráží zlotý a forint

19. 2. 2014
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Regionálním měnám se ve středu nedařilo. Zlotý navzdory lepším než očekávaným údajům pro lednový průmysl ztratil proti euru zhruba půl procenta své hodnoty. Kurz HUF/EUR dnes atakoval hranici 314, poté však mírně zkorigoval.

Přesto si forint proti euru odepsal tři čtvrtiny procenta. Důvodem pro oslabení polské a maďarské měny byl návrat rizikové averze na rozvíjející se trhy, když se na Ukrajině rozhořelo další kolo prudkých protivládních protestů.

Ztrácela ale i česká koruna. Ta během dne proti euru oslabovala o téměř půl procenta, odpoledne však své ztráty zkorigovala. Před koncem obchodování byla asi jen o desetinu procenta slabší, když se posunula k úrovni 27,37 CZK/EUR. Koruna je vůči šokům jako je například ukrajinská krize poměrně odolná, a tak za jejím dnešním pohybem mohly stát spíše běžné obchody.

FIN21

Nervozita kvůli Ukrajině by mohla v regionu dominovat i v dalších dnech, forint i zlotý by se proto mohly dostat ještě na slabší úrovně. Pro korunu by však mělo být důležitější zveřejnění evropských únorových PMI indexů, které by měly podle konsenzu trhu potvrdit pomalé a nerovnoměrné oživení v eurozóně. 

Česká swapová výnosová křivka dnes velmi mírně poklesla.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).