Hlavní navigace

Ukrajinská krize sráží zlotý a forint. Proč?

20. 2. 2014
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

PRegionálním měnám se ve středu nedařilo. Zlotý navzdory lepším než očekávaným údajům pro lednový průmysl ztratil proti euru zhruba půl procenta své hodnoty.

Zprávy a události

Počet nově zahájených staveb domů v USA se za leden propadl o 16,0 % m/m (trh –4,9 %). Počet vydaných stavebních povolení poklesl o 5,4 % m/m (trh –1,6 %).

Čínský únorový PMI index se snížil na 48,3 bodu z lednových 49,5 bodu (trh očekával stagnaci).

Stavebnictví v EMU v prosinci vzrostlo o 0,9 % m/m, jeho meziroční pokles tak zpomalil na 0,2 %.

Polská průmyslová produkce v lednu vzrostla o 2,9 % m/m (trh +2,7 %). Meziročně se zvýšila o 4,1 % (trh +3,5 %). Lednové ceny výrobců v Polsku zaznamenaly růst o 0,1 % m/m v souladu s očekáváním, meziročně však klesly o 0,9 % (trh –0,8 % y/y).

Euro proti dolaru ve středu nakonec prakticky beze změn

Během včerejšího obchodování měl dolar tendenci proti euru mírně posilovat, když se investoři pravděpodobně uchylovali k bezpečnějším dolarovým aktivům kvůli vystupňování ukrajinské krize během noci z úterý na středu. Nicméně po zveřejnění lednových údajů z amerického trhu nemovitostí, které skončily hluboko pod odhady trhu, dolar zkorigoval a proti společné evropské měně uzavřel v porovnání se svou úterní hodnotou téměř beze změn na hladině 1,375 USD/EUR.

Počet nově zahájených staveb domů v USA za leden výrazně zklamal, když se meziměsíčně propadl o 16,0 % (trh přitom očekával snížení jen o 4,9 %). Jako hlavní faktor vysvětlující tento pokles se nabízí mrazivé počasí panující v Americe. Podle ekonomů SG však regionální statistiky tento pohled příliš nepodporují – na severovýchodě USA počet nově zahájených staveb rostl (i navzdory mrazům), na jihozápadě prudce klesal (navzdory vyšším než průměrným teplotám). Výkyvy počasí trápí USA už od prosince a jejich vliv tak může ekonomické statistiky výrazně rozkolísat. Pro vyhodnocení americké hospodářské výkonnosti proto bude lepší počkat na údaje z dalších měsíců, kde by vliv počasí už mohl opadnout.

Dnes se v Evropě dočkáme zveřejnění únorových PMI indexů z průmyslu i ze služeb. Zatímco francouzské indexy se nacházejí pod padesátibodovou hranicí oddělující snížení a zvýšení ekonomické aktivity, německé indexy naopak ukazují na pokračující ekonomické oživení, což by měla potvrdit i dnes zveřejněná data. V USA bude kromě důležité lednové inflace (očekává se růst cen o 0,1 % m/m) zveřejněna i statistika nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Jejich počet by měl dosáhnout podle konsenzu 335 tis., což prakticky znamená stagnaci. Kurz EUR/USD by tak dnes výraznějších výkyvů doznat neměl, trhy budou vyčkávat ještě na zítřejší data prodejů domů v USA.

skoleni_27_5

Ukrajinská krize sráží zlotý a forint

Regionálním měnám se ve středu nedařilo. Zlotý navzdory lepším než očekávaným údajům pro lednový průmysl ztratil proti euru zhruba půl procenta své hodnoty. Kurz HUF/EUR včera atakoval hranici 314, poté však mírně zkorigoval. Přesto si forint proti euru odepsal téměř procento. Důvodem pro oslabení polské a maďarské měny byl návrat rizikové averze na rozvíjející se trhy, když se na Ukrajině rozhořelo další kolo prudkých protivládních protestů.

Ztrácela ale i česká koruna. Ta během středy proti euru oslabovala o téměř půl procenta, odpoledne však své ztráty zkorigovala. Před koncem obchodování byla asi jen o desetinu procenta slabší, když se posunula k úrovni 27,37 CZK/EUR. Koruna je vůči šokům jako je například ukrajinská krize poměrně odolná, a tak za jejím včerejším pohybem mohly stát spíše běžné obchody.

Nervozita kvůli Ukrajině by mohla v regionu dominovat i v dalších dnech, forint i zlotý by se proto mohly dostat ještě na slabší úrovně. Pro korunu by však mělo být důležitější zveřejnění evropských únorových PMI indexů, které by měly podle konsenzu trhu potvrdit pomalé a nerovnoměrné oživení v eurozóně. 
Česká swapová výnosová křivka včera velmi mírně poklesla.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).