Hlavní navigace

Ukončení cyklu snižujících se sazeb v Maďarsku pomohlo forintu

27. 7. 2014
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Česká měna byla v tomto týdnu nejméně úspěšnou středoevropskou měnou, když testovala svou nejslabší hodnotu za poslední měsíc u hladiny 27,50 CZK/EUR.

Naopak polský zlotý si nepatrně polepšil a vítězem regionálního klání se stala maďarská měna se ziskem více než půl procenta. Forint si tak polepšil navzdory tomu, že centrální banka snížila svou klíčovou sazbu o překvapivých 20 bb na 2,1 %, zatímco trh počítal s poklesem pouze o 10 bb. K tomuto kroku vedla maďarské centrální bankéře nízká inflace, která se v červnu propadla na –0,3 % y/y. Současné nastavení klíčové úrokové sazby by mělo podle nich zajistit dosažení inflačního cíle na úrovni 3 %. Za posílením forintu stála až zpráva z následné tiskové konference, kde zaznělo, že centrální banka ukončuje dvouletý cyklus snižování úrokových sazeb.

skoleni_8_6

Z domova jsme se v průběhu tohoto týdne dočkali pouze červencového konjunkturálního průzkumu. Pokračuje trend zlepšující se nálady spotřebitelů, která je i díky snižujícím se obavám ze ztráty zaměstnání na nejvyšší úrovni za posledních šest let. Naopak podnikatelská důvěra mírně klesla, když reflektovala mírné snížení nálady u našich klíčových obchodních partnerů.

Klíčovou událostí příštího týdne je zasedání ČNB k měnové politice. Bankovní rada bude mít k dispozici novou prognózu, u které očekáváme snížení inflačního výhledu směrem k tomu našemu. Inflace by se dle naší nové prognózy měla nacházet na 0,4 % v průměru v letošním roce a pouze ve výši 1,0 % v roce 2015. Ve své poslední prognóze ČNB viděla letošní průměrnou inflaci ve výši 0,8 % letos a dokonce 2,2 % v příštím roce. Revize tak může být značná. A pokud ne, přistoupí k ní centrální banka v následujících čtvrtletích. To by samo o sobě mělo vést k dalšímu posunu exitu z intervenčního režimu dále do budoucnosti. Aktuálně ČNB předpokládá opuštění režimu nejdříve v Q2 15, my se domníváme, že to bude nejdříve v Q3 15.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).