Hlavní navigace

Uklidní dnešní zasedání G7 trhy? Investoři tomu moc nevěří

5. 6. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Dnes zasedá G7. Tématem bude vývoj v Evropě. Investoři pochopitelně nevěří, že by si s ním dosavadní mechanismy poradily.

Událostí dne bude zasedání G7 – tématem bude aktuální vývoj v Evropě, zejména ve Španělsku. Investoři pochopitelně nevěří, že by si s ním dosavadní mechanismy poradily a mimoevropští představitelé budou tlačit na přijetí nějakého ráznějšího opatření, které uklidní trhy a sníží tak rizika pro globální ekonomiku. Prioritou je v této chvíli rekapitalizace bank. Němci už také vyzvaly Španěly, aby zvážili, zda za tímto účelem nepožádat EMU o pomoc – odmítají aby EFSF a ESM zachraňovaly přímo banky a trvají na oficiální žádosti od vlády.

Němci také více tlačí na nějakou formu fiskální unie – vidí za ní hlavní možnost diktovat z centra úspory jednotlivým zemím.

Celkem překvapivé je, že ECB nechává dál u ledu svúj program na nákup aktiv – od LTRO I v podstatě nekoupila nic. A že minimálně španělské bondy si o to říkají. Napadají mě 2 možnosti – buď se snaží vytvořit tlak na politiky, aby rázněji zasáhli sami. Nebo sama zvažuje opatření, kterým chce šokovat trhy. A pak by reaktivací SMP možná tenhle šok zbytečně rozmělňovala. No, to se možná dozvíme už zítra, kdy ECB zasedá.

Asi v důsledku očekávání nějakého řešení (G7), panovala na trhu lehce optimistická nálada. Ta se projevila jak na euru (posílilo na 1,255), tak na regionálních měnách (kačka 25,50, zloťák 4,39). O něco vzrostly i safe-haven výnosy. 10y bund je na 1,23.

Portugalsko dál pracuje na tvrdých úsporách. A včera opět prošlo kontrolou EU/MMF. Budou mu tak uvolněny další 4 mld. eur z celkových 78 mld., kterému byly v rámci bailoutu přislíbeny. Mimo jiné si Portugalci škrtly 4 ze 14 státních svátků.

Série slabších dat v USA pokračuje. Po překvapivě horším trhu práce minulý týden zklamaly i včerejší průmyslové objednávky. Ty se v dubnu propadly o 0,6%, čekal se růst 0,1%. A to byl navíc směrem dolů revidován březen na –2,1%. Pokles 2 měsíce po sobě jsme naposledy zaznamenaly na začátku roku 2009.

A nepotěšila ani Čína. V pátek zveřejněný výrobní PMI klesl k hranici kontrakce, místo očekávaných 51,8 ukázal jen 50,4. No a včerejší nevýrobní PMI klesl 56,1 na 55,2. Na stole je tak další důvod k měnovému uvolnění. Čím dál víc se spekuluje, že kromě snižování povinných minimálních rezerv,k čemuž už čínská centrální banka nedávno sáhla, by tentokrát mohlo dojít i na sazby.

A ještě čerstvá ranní zpráva, australská centrální banka snížila sazby o 25 bodů na 3,5%. Tenhle krok čekala lehká většina analytiků. Hlavní důvody: rizika globálního zpomalení v kombinaci s nízkou inflací.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).