Hlavní navigace

Ukazatele nálady v eurozóně příjemně překvapily

30. 11. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Nálada v eurozóně je nečekaně lepší. Ačkoli jde o významný náznak zastavení zhoršování situace, neznamená to, že je vyhráno.

Ukazatele nálady v ekonomice v EMU se po téměř roce poprvé nečekaně zvedly. Jde sice o významný náznak zastavení zhoršování situace (podobně jako nedávný překvapivý růst německého konjunkturálního indexu IFO), ale v žádném případě to neznamená, že se eurozóna začne rychle zotavovat z probíhající recese. Dluhová krize zdaleka není plně zažehnána, přestože se letos podařilo ustát několik jejích akutních zhoršení týkajících se především Španělska a Řecka. Kombinace nejistoty a fiskální restrikce omezuje chuť podniků investovat a nabírat nové zaměstnance, slabý trh práce který z toho plyne potom negativně ovlivňuje spotřebu domácností, takže vzniká začarovaný kruh ve kterém se slabiny navzájem podporují. Potvrzuje to i vývoj spotřebitelské důvěry, která na rozdíl od důvěry v ekonomiku dále klesla. 

Míra nezaměstnanosti v Německu se udržela na 6,9 %, počet nezaměstnaných sice rostl, ale pomalejším tempem než se čekalo. Jde o další údaj potvrzující relativně dobrý stav německé ekonomiky i v rámci jejího probíhajícího zpomalení. 

Itálie včera pokračovala v úspěšném financování na trhu. Tentokrát v aukci prodala za 2,98 mld EUR desetiletých dluhopisů a s výnosem 4,45 %, což je dvouleté minimum. Před rokem v aukci výnos dosáhl 7,56 %. Na druhou stranu poptávka po dluhopisu nebyla nijak silná, poměr mezi poptávkou a nabídkou byl pouze 1,18. Pětiletých dluhopisů se prodalo za 3 mld EUR s výnosem 3,23 %. 

V první revizi odhadu růstu amerického HDP ve třetím čtvrtletí došlo k poměrně výraznému (a očekávanému) zvýšení z 2,0 % na 2,7 %. Zlepšení celkové výkonnosti však bylo vykoupeno horší strukturou, protože lepší růst byl do značné míry dán vyšší růstem zásob a částečně zlepšením zahraničního obchodu. Naopak růst spotřeby domácností byl revidován mírně dolů. 

Počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA v uplynulém týdnu dále klesl a dostal se zpět pod 400 000 (nad tuto úroveň ho dostal hurikán Sandy). Dá se očekávat, že pokles bude ještě několik málo týdnů pokračovat. 

Pokračující prodeje domů v USA rostly v říjnu o 5,7 %, což je výrazně nad očekáváním trhu. Údaj potvrdil probíhající oživení na trhu rezidenčních nemovitostí, které by mělo v příštím roce poměrně výrazně pomoci americké ekonomice (jak HDP tak trhu práce). Smazán tak byl nepříznivý dojem ze slabšího údaje o prodejích nových domů. 

Účto_tip_změny21

 Republikánům se nelíbí plán prezidenta Obamy na řešení dluhové krize, který včera v Kongresu prezentoval ministr financí Geithner. Návrh se dá pokládat za výchozí bod ze kterého by se mělo směřovat ke kompromisu, jak ostatně naznačil vůdce republikánské většiny ve sněmově reprezentantů Boehner. 

V regionu dnes bude zajímavé především polské HDP, které by mělo potvrdit slábnutí ekonomiky a tedy prostor pro další snížení sazeb. V Evropě pak budou zajímavé maloobchodní tržby v Německu a v USA osobní příjmy a výdaje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).