Hlavní navigace

Udeří dnes Fed a zvýší po 9 letech úroky?

17. 9. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Den F je tady. Tedy F jako Fed či jako FOMC. Neboli dlouho očekávané zasedání vedení americké centrální banky je tady, přičemž po dlouhých devíti letech je zde konečně reálná šance, že budou zvýšeny úrokové sazby.

Den F je tady. Tedy F jako Fed či jako FOMC. Neboli dlouho očekávané zasedání vedení americké centrální banky je tady, přičemž po dlouhých devíti letech je zde konečně reálná šance, že budou zvýšeny úrokové sazby. Bohužel komunikace amerických centrálních bankéřů byla do poslední chvíle až na výjimky nejasná, takže přijít dnes s jednoznačným výhledem, jak to večer ve Washingtonu dopadne, si netroufáme. Stejně jako ostatní analytici jsme i my rozpolcení a podle nás existují téměř vyrovnané šance na to, že Fed zvýší úrokové sazby či, že zůstanou beze změny.

Makroekonomická data – především pak utažený trh práce a silný růst – sice hovoří pro to zvýšení úroků neodkládat, avšak jak již bylo naznačeno výše, komunikace členů FOMC příliš ve prospěch růstu úroků v posledních týdnech nevyznívala. Podle našeho názoru tudíž mohou dnes večer nastat dva možné scénáře, které však vyvolají v obou případech silné reakce, neboť trh nezaujal před Fedem jasné pozice, jelikož počítá s dnešním růstem sazeb ze zhruba 35 % (přičemž toto číslo může během dne ještě růst…).

První námi nepatrně preferovanější variantou je tak scénář zvýšení sazeb (o 25 bazických bodů)v kombinaci se silným vzkazem trhům, že tento růst sazeb byl letos poslední s dodatkem, že i očekávaný růst úroků příští rok bude velmi pomalý. FOMC může takový vzkaz trhům předat prostřednictvím nové prognózy Fedu, která zahrnuje i očekávané trajektorie růstu úroků ze strany členů FOMC. Tyto odhady mohou být viditelně sníženy (pro rok 2016 minimálně o 25 bodů, přičemž rovnovážná Fed sazba může být stlačena na úroveň 3,5 %).

skoleni_29_6

Druhý scénář, který je velmi vážně ve hře, je možnost ponechat úroky beze změny a velmi silně indikovat, že k takovému kroku dojde do konce roku či na říjnovém zasedání. Šéfka Fedu Yellenová může takový silný signál vyslat na následné tiskové konferenci, přičemž ten by mohl být zesílen tím, že i na konec října svolá Fed po svém zasedání tiskovku (která podle rozpisu není na pořadu dne).

Ať tak či onak je zřejmé, že dnešní klíčové rozhodnutí Fedu bude velmi těžké odkomunikovat trhům. V této souvislosti je třeba si snad trochu postesknout, že současná šéfová Fedu Yellenová není co do komunikace tak schopným řečníkem, jako byl její předchůdce Ben Bernanke, který dokázal prezentovat složitá měnová rozhodnutí s profesorskou noblesou.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).