Hlavní navigace

Údaje z amerického trhu práce poslaly akciové indexy na maxima

Miroslav Frayer

Zasedání Evropské centrální banky nepřineslo příliš moc nového. Současné nastavení měnové politiky zůstalo beze změny, ECB bude vyčkávat, jak se dosavadní opatření projeví v ekonomice.

Dle Maria Draghiho centrální banka je připravena dále uvolňovat měnovou politiku, pokud si to situace vyžádá. Reakce akciových trhů tak byla spíš mírná, o to více však trhy reagovaly na zveřejněné makroekonomické indikátory ze Spojených států. O největší překvapení se postarala tvorba nových pracovních míst, která výrazně předčila očekávání analytiků a poslala akciové indexy nahoru. Oproti očekávání klesla i míra nezaměstnanosti na 6,1 %. Evropský index Stoxx 600 tak v závěru dnešní seance připisuje zhruba 0,8 %, když hlavním tahounem je sektor základních materiálů (+1,3 %). Přes jedno procento však rostou i finanční a technologické tituly. Jediným ztrátovým sektorem jsou síťová odvětví.

dan_nemovitost

Americké burzy vstoupily do dnešní zkrácené a v tomto týdnu poslední seance se zisky a znovu vylepšují svoje rekordy. Dow Jones poprvé v historii překonal hranici 17 tis. bodů, když dnes roste o 0,4 %. S&P 500 a technologický Nasdaq přidávají okolo třetiny procenta. Zítra jsou americké trhy zavřené kvůli Dnu nezávislosti.

Pražská burza nakonec čtvrteční obchodování zakončila prakticky beze změny, přestože ještě těsně před závěrem klesla o 0,3 %. Hlavní vinou je hluboký propad akcií NWR, který byl ještě výraznější než včera, když v jednu chvíli ztrácely až 47 %. Nedařilo se ale také rakouské Erste bank (-1,7 %), kterou sráží na kolena maďarský vládní plán na vrácení údajně neférových poplatků v souvislosti s poskytováním spotřebitelských úvěrů v cizích měnách. V parlamentu se bude o tomto návrhu hlasovat zítra a vzhledem k jeho složení se očekává jeho schválení. Nejvíce si dnes polepšily akcie VIG a Komerční banky, které rostly o 0,9 %.

Našli jste v článku chybu?