Hlavní navigace

Údaje z amerického trhu práce poslaly akciové indexy na maxima

3. 7. 2014
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Zasedání Evropské centrální banky nepřineslo příliš moc nového. Současné nastavení měnové politiky zůstalo beze změny, ECB bude vyčkávat, jak se dosavadní opatření projeví v ekonomice.

Dle Maria Draghiho centrální banka je připravena dále uvolňovat měnovou politiku, pokud si to situace vyžádá. Reakce akciových trhů tak byla spíš mírná, o to více však trhy reagovaly na zveřejněné makroekonomické indikátory ze Spojených států. O největší překvapení se postarala tvorba nových pracovních míst, která výrazně předčila očekávání analytiků a poslala akciové indexy nahoru. Oproti očekávání klesla i míra nezaměstnanosti na 6,1 %. Evropský index Stoxx 600 tak v závěru dnešní seance připisuje zhruba 0,8 %, když hlavním tahounem je sektor základních materiálů (+1,3 %). Přes jedno procento však rostou i finanční a technologické tituly. Jediným ztrátovým sektorem jsou síťová odvětví.

Účto_tip_změny21

Americké burzy vstoupily do dnešní zkrácené a v tomto týdnu poslední seance se zisky a znovu vylepšují svoje rekordy. Dow Jones poprvé v historii překonal hranici 17 tis. bodů, když dnes roste o 0,4 %. S&P 500 a technologický Nasdaq přidávají okolo třetiny procenta. Zítra jsou americké trhy zavřené kvůli Dnu nezávislosti.

Pražská burza nakonec čtvrteční obchodování zakončila prakticky beze změny, přestože ještě těsně před závěrem klesla o 0,3 %. Hlavní vinou je hluboký propad akcií NWR, který byl ještě výraznější než včera, když v jednu chvíli ztrácely až 47 %. Nedařilo se ale také rakouské Erste bank (-1,7 %), kterou sráží na kolena maďarský vládní plán na vrácení údajně neférových poplatků v souvislosti s poskytováním spotřebitelských úvěrů v cizích měnách. V parlamentu se bude o tomto návrhu hlasovat zítra a vzhledem k jeho složení se očekává jeho schválení. Nejvíce si dnes polepšily akcie VIG a Komerční banky, které rostly o 0,9 %.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).