Hlavní navigace

Údaje o HDP podpoří náladu investorů

14. 11. 2016
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Dynamika HDP středoevropských zemí by měla v mezičtvrtletním srovnání dosáhnout slušných hodnot, ale meziročně by měl růst HDP zpomalit kvůli efektu vysoké statistické základny z loňského roku.

Kromě politického vývoje by mohla pozornost investorů v nadcházejícím týdnu přitáhnout i makroekonomická data. Budou totiž zveřejněny údaje o HDP důležitých zemí eurozóny i v regionu. V USA by měly maloobchodní tržby a růst inflace dále podpořit očekávání ohledně prosincového zvýšení sazeb Fedu. V regionu bude hlavní várka dat zveřejněna v úterý. Dynamika HDP středoevropských zemí by měla v mezičtvrtletním srovnání dosáhnout slušných hodnot, ale meziročně by měl růst HDP zpomalit kvůli efektu vysoké statistické základny z loňského roku.

Data z USA uvolní ruce Fedu ke zvýšení sazeb

Po vítězství Donalda Trumpa se pozornost investorů alespoň částečně opět zaměří na makroekonomické údaje z hlavních světových ekonomik. Důležité bude především úterý, které by mělo přinést příznivá data o evropském HDP a dobrý americký maloobchod, a čtvrtek, kdy bychom se měly dočkat zrychlení americké inflace. Spolu s uklidněním na trzích by tyto údaje měly přispět k prosincovému zvýšení sazeb Fedu.

První událostí týdne z hlavních trhů bude zveřejnění zářijové průmyslové produkce v eurozóně, která by po silném srpnovém vzestupu měla meziměsíčně poklesnout. Za celé Q3 16 ale i tak průmysl přidal 0,4 % q/q a podpořil dynamiku HDP, který bude zveřejněn v úterý. Také v Q4 16 by se průmyslový výrobě mělo dařit, čemuž nasvědčují indikátory sentimentu v sektoru.

První odhad HDP eurozóny podle nás vykáže v Q3 16 růst o 0,3 % q/q, a meziroční dynamika tak dosáhne 1,6 %. Stejný mezičtvrtletní růst očekáváme i v Německu, kde by se ekonomický výstup měl meziročně zvýšit o 1,8 %. Rostlo podle našich odhadů i italské hospodářství. Třetí čtvrtletí tak bylo pro ekonomiku EU úspěšné, navzdory rizikům plynoucím z rozhodnutí o brexitu.

Ve Spojených státech by měly maloobchodní tržby vzrůst v říjnu o 0,7 % m/m, když velmi slušný růst zaznamená tzv. kontrolní skupina tržeb (bez potravin, pohonných hmot, automobilů a stavebních surovin), která se používá pro odhad HDP. Ta by tak měla nakročeno k slušnému příspěvku do HDP v posledním čtvrtletí oproti Q3 16, kdy kontrolní skupina poklesla o 0,1 % q/q.

Čtvrtek bude patřit inflačním údajům. Zatímco v eurozóně budou zveřejněna jen finální data za říjen, ve Spojených státech se dočkáme prvního odhadu vývoje cen v minulém měsíci. Inflace v USA zrychluje díky jádrové složce i cenám mimo ni (nyní ale především kvůli nízké srovnávací základně u cen pohonných hmot), což uvolňuje ruce pro prosincové zvýšení sazeb Fedu.

Trumpovo vítězství přineslo výrazný růst volatility

Zvolení Donalda Trumpa v minulém týdnu způsobilo masivní růst volatility na světových trzích. Kurz dolaru vůči euru v první reakci prudce oslabil, poté však své ztráty rychle umazal a nakonec americká měna vůči té evropské zaznamenala zisky ve výši téměř 3 %. Rostly nakonec i akciové trhy a prudce se zvýšily výnosy státních dluhopisů. Trumpovo vítězství by totiž mělo přinést daňové škrty a růst výdajů na infrastrukturu, což krátkodobě prospěje růstu HDP, omezení mezinárodního obchodu by zároveň mělo zvýšit inflaci.

Český HDP vykáže slušný růst i v Q3 16

České ekonomice se v Q3 16 podle našich odhadů dařilo. V meziročním porovnání by ale její růst měl zpomalit, protože se do srovnání dostávají silné poslední dva kvartály loňského roku. Koruna by měla setrvat u kurzového závazku navzdory výkyvům z konce minulého týdne.

Český běžný účet by měl v září vykázat slušný přebytek 7,0 mld. CZK díky výrazně kladné bilanci obchodu se zbožím a službami. Příznivý údaj o zahraničním obchodu v září by se mohl projevit dokonce v ještě lepším čísle o běžném účtu.

Český HDP ve druhém čtvrtletí překvapil silným růstem, který byl tažený zejména výrazným zvýšením přebytku bilance zahraničního obchodu, který více než vykompenzoval pokles investiční aktivity. Očekáváme, že ve třetím čtvrtletí dynamika HDP zpomalí z 0,9 % q/q na 0,5 %. Domníváme se, že zahraniční obchod nemohl ve třetím čtvrtletí vytvořit další výrazný příspěvek, ale růst podpoří zejména soukromá spotřeba. Propad investic je již podle nás na dně a nebude dále brzdit mezičtvrtletní růst. Zřetelný však nadále zůstane v meziročním vyjádření. Ve srovnání se stejným obdobím v loňském roce se investice podle našeho odhadu snížily o 5,5 % a růst celého HDP tak zpomalil na 2,2 % y/y.

skoleni_4_3

V cenách průmyslových výrobců se čím dál více projevuje meziroční růst cen ropy, když v posledních měsících loňského roku byla ropa na mnohaletých minimech. Deflační tlaky z titulu primárních cen tak vyprchávají, což by se mělo projevovat i ve spotřebitelské inflaci – ta by měla podle naší prognózy dosáhnout 2% cíle v Q1 17.

Česká inflace výrazně vzrostla

Údaje z české ekonomiky zveřejněné minulý týden sice ve většině případů zaostaly za očekáváním, ale nadále ukazují na slušný vývoj domácího hospodářství. Překvapila říjnová inflace, která v meziročním porovnání zrychlila na 0,8 % y/y, a je tak na cestě k rychlému dosažení inflačního cíle. Koruna setrvala po většinu týdne u hranice kurzového závazku. V pátek ji však stejně jako zbytek regionu zasáhl výprodej. Česká měna tak krátkodobě překonala dokonce 27,11 CZK/EUR, už dnes ráno je ale zpátky u hranice 27,02 CZK/EUR.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).