Hlavní navigace

Týden začal ostře. Co nás čekalo?

Petr Bittner

Tento, na dat bohatý, týden začal poměrně ostře, i když ten největší příliv nás čeká až v jeho závěru.

Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Tento, na dat bohatý, týden začal poměrně ostře, i když ten největší příliv nás čeká až v jeho závěru. Včera byla v Evropě asi nejzajímavější předběžná čísla za Německou inflaci. Ta v souladu s očekáváním v posledním měsíci loňského roku o desetinku zrychlila na 1,4%. Za celý rok si německý index spotřebitelských cen připsal růst o 1,5%, tedy poměrně výrazně pod 2 % cílem ECB. Z pohledu jejího čtvrtečního zasedání, ale toto číslo žádnou novou informaci nepřináší.

• Evropský PMI ve službách podle očekávání o 0,2 bodu klesnul na 51,0. V kombinaci se velmi slušným výsledkem jeho výrobního kolegy z minulého týdne si tak kompozitní PMI za prosinec připsal 52,1 z 51,7 z předchozího měsíce. Detailnější pohled je také optimistický, nové objednávky rostou nejrychleji od poloviny 2011 a subindex zaměstnanosti se po dvou letech dostal na 50 bodů (tedy hranici expanze).

• V regionu byla jediným zveřejněným údajem česká obchodní bilance, která zaznamenala rekordní přebytek v hodnotě 38,7 mld. Kč. Její význam navíc zvýrazňuje fakt, že do listopadové statistiky již lze částečně zahrnout dopady devizových intervencí. Ty díky dražšímu importu působí krátkodobě směrem ke snižování přebytku. V delším horizontu (již po pár měsících) budou samozřejmě intervence působit opačně. Vývoj obchodní bilance je tak v souladu s pokračujícím zlepšováním situace v eurozóně, z čehož výrazně těží domácí exportéři.

Diners_Vanoce2019

• V USA byl zveřejněn index ISM nevýrobní, který sice zklamal (pokles z 53,9 na 53,0 při očekávání 54,7), ale udržel se jasně v pásmu expanze a potvrdil tedy solidní stav ekonomiky. Ve struktuře je jasně negativní pokles nových objednávek pod 50, tedy do kontrakce, což by mohlo Naznačovat další ochlazení v příštích měsících. Pozitivní je pak zejména růst subindexu zaměstnanosti z 52,5 na 55,8, což by mělo ukazovat na slušný stav trhu práce. Finální index Markit PMI pro USA na 56,1 také potvrzuje pokračující expanzi ekonomiky. Konečně i tovární zakázky růstem o 1,8% v souladu s očekáváním zapadají do řady dat z poslední doby potvrzujících aktuálně dobrou kondici americké ekonomiky.

• Americký Senát včera potvrdil Janet Yellen do funkce prezidentky Fedu, která tak od 1.2. vystřídá na tomto postu B. Bernankeho a stane se tak vůbec první ženou, která ve jeho stoleté historii bude Fedu šéfovat

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).