Hlavní navigace

Týden ve znamení zasedání centrálních bank

29. 7. 2013
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Tento týden přinese několik důležitých událostí. K těm hlavním patří zasedání americké centrální banky, ECB, Bank of England i ČNB.

Zprávy a události

Důvěra v americkou ekonomiku podle indikátoru Michiganské univerzity byla za červenec revidována na 85,1 bodu (původní odhad 84 bodů; v červnu dosáhla 83,9 bodu).

Červencová spotřebitelská důvěra ve Francii vzrostla o 3 b na 82 bodů (trh 79 b).

Tento týden přinese zasedání hlavních centrálních bank

Minulý týden pokračovalo euro v posilování vůči dolaru. Společná evropská měna si oproti předchozímu týdnu připsala zhruba procento, když v pátek na mezibankovním trhu uzavřelo jen mírně po úrovní 1,33 USD/EUR.

Na trzích stále panovala prázdninová nálada. K té přispěl i fakt, že jsme se minulý týden nedočkali příliš mnoha nových zpráv či indikátorů. Nejzajímavější byly zřejmě předběžné evropské PMI indexy – agregátní PMI index pro celou eurozónu se poprvé po dvou letech přehoupl přes padesátibodovou hranici oddělující pásmo expanze a kontrakce ekonomické aktivity.

Tento týden přinese několik důležitých událostí. K těm hlavním patří zasedání americké centrální banky, ECB a Bank of England. Evropská centrální banka by s nastavením měnověpolitických podmínek hýbat neměla, zajímavá však určitě bude tisková konference Maria Draghiho. Navzdory nedávným pozitivním ekonomickým údajům z evropské ekonomiky by měl Draghi krotit optimismus a zopakovat záměr ECB ponechat uvolněnou měnovou politiku v delším časovém horizontu.

Středeční Fed by mnoho novinek přinést neměl. Ekonomové SG očekávají ponechání měnové politiky na stávajícím nastavení a vzhledem k tomu, že po zasedání nebude následovat tisková konference Bena Bernankeho, tak se zřejmě nedočkáme ani dalších (oficiálních) náznaků, kdy by Fed mohl začít omezovat nákupy aktiv v rámci kvantitativního uvolňování.

Pozornost trhů se proto zaměří na páteční statistiku nových pracovních míst v americké ekonomice vytvořených v červenci; ekonomové SG očekávají hodnotu 195 tis. Tento údaj by měl podpořit očekávání SG, že Fed začne omezovat QE už na svém zářijovém zasedání.  Vzhledem k této skutečnosti můžeme očekávat posílení dolaru proti euru i opětovný růst výnosů na trzích – korekce z minulých týdnů by proto měla skončit.

Ve čtvrtek zasedá ČNB

Obchodování s regionálními měnami bylo minulý týden opět prázdninově klidné. Česká měna se pohybovala na úrovních těsně pod hranicí 26 korun za euro a páteční obchodování na mezibankovním trhu uzavřela na mírně silnější hodnotě oproti předchozímu týdnu, tedy zhruba 25,90 CZK/EUR. Z domácí ekonomiky jsme se minulý týden dočkali červencových indikátorů důvěry v české hospodářství. Zatímco důvěra podnikatelů oproti červnu stagnovala, sentiment spotřebitelů se na meziměsíčním vyjádření mírně zhoršil. Důvěra v ekonomiku však dosáhla svého dna už v dubnu a údaje za poslední měsíce už ukazují na stabilizaci či pomalé oživení aktivity.

Kurz zlotého proti společné evropské měně se oproti předchozímu týdnu nezměnil, a jedinou oslabující regionální měnou tak byl maďarský forint. Jeho kurz totiž ovlivnilo rozhodnutí centrální banky opět o 25 bb snížit úrokové sazby na nové historické minimum 4,0 % a především komentář guvernéra Matolcsyho, že cyklus snižování sazeb bude nejspíše déle pokračovat.

Účto_tip_změny21

Tento týden bude co do událostí na trzích rozhodně zajímavější. Především se ve čtvrtek uskuteční měnověpolitické zasedání České národní banky. Centrální bankéři budou podle našeho očekávání diskutovat potřebu uvolněnějších měnových podmínek v podobě devizových intervencí. Jejich spuštění ale v nejbližší době nepředpokládáme, protože by se k nim členové bankovní rady podle našeho názoru uchýlili jen za předpokladu hrozby deflačních tendencí. Ta však v našem centrálním scénáři není. Nicméně i vzhledem k nedávným holubičím komentářům guvernéra Miroslava Singera a člena bankovní rady Lubomíra Lízala mohou trhy na spuštění devizových intervencí spekulovat, což by se mohlo projevit oslabením kurzu koruny vůči euru.

Pro situaci na regionálních trzích bude také velmi důležité středeční zasedání americké centrální banky a páteční data z trhu práce v USA. Ekonomové SG očekávají, že jak Fed, tak data přinesou další signály o blížícím se začátku omezování nákupů aktiv v rámci kvantitativního uvolňování. To by mohlo mít za následek růst českých swapů a výnosů dluhopisů, především na delším konci křivky.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).