Hlavní navigace

Tvrdá ekonomická data zdali je opravdu tak zle

Jan Čermák

Trhy dostanou potravu v podobě zajímavých makrodat. Ta budou výzvou pro akciové trhy, které zdolávají historická minima i pro trhy s dluhopisy, kde výnosy navzdory posunu vzhůru zůstávají proklatě nízko.

Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Po více méně hluchém týdnu, navíc narušeném svátky, se globální finanční trhy vrátí do normálních kolejí. V praxi to bude mimo jiné znamenat to, že trhy dostanou pořádnou potravu v podobě řady zajímavých makroekonomických dat. Ta budou výzvou jak pro akciové trhy, které zdolávají (a americkém a německém případě) nová a nová historická minima, tak pro trhy s dluhopisy, kde výnosy navzdory posunu vzhůru zůstávají stále proklatě nízko.

FIN19

Co se týká americké ekonomiky, zde budou asi nejzajímavějšími čísly jednak dnešní malobchodní tržby a jednak regionální podnikatelské nálady. Zejména ve druhém případě se můžeme dočkat pozitivního překvapení, které může být korelováno s lepšící se situací na trhu práce. Pokud pak jde o eurozónu – zde bude určitě zajímavý čtvrtek, kdy budou zveřejněny předběžné údaje o HDP za první kvartál. Pesimisté v tomto případě poukáží na to, že celá měnová unie se oficiálně ocitla v recesi (HDP bude již druhý kvartál v řadě záporný), optimisté však mohou vytáhnout výsledek Německa, které podle všech předběžných indícií (průmysl, maloobchod i zahraniční obchod) opět solidně rostlo.

Nadcházející týden však bude zajímavý i ve střední Evropě. Obdobně jako většina zemí EU, tak i Česká republika a Maďarsko zveřejní předběžné odhady HDP. Polsko pak pro změnu údaje o dubnové inflaci. Ve všech případech by se mělo potvrdit, že současná velmi uvolněná měnová politika všech centrální bank je prozatím oprávněná, neboť výkon české a maďarské ekonomiky by se měl pohybovat stále zřetelně v červených číslech (v meziročním vyjádření), přičemž polská inflace by dokonce měla klesnout pod 1 %, což je nejen sedmileté minimum, ale navíc další dezinflační úkrok od cíle NBP. Na druhou stranu, jak v případě českých resp. maďarských růstových dat, tak polské (meziroční) inflace by mělo platit, že se již blížíme pomyslnému dnu…