Hlavní navigace

Tvrdá ekonomická data zdali je opravdu tak zle

13. 5. 2013
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Trhy dostanou potravu v podobě zajímavých makrodat. Ta budou výzvou pro akciové trhy, které zdolávají historická minima i pro trhy s dluhopisy, kde výnosy navzdory posunu vzhůru zůstávají proklatě nízko.

Po více méně hluchém týdnu, navíc narušeném svátky, se globální finanční trhy vrátí do normálních kolejí. V praxi to bude mimo jiné znamenat to, že trhy dostanou pořádnou potravu v podobě řady zajímavých makroekonomických dat. Ta budou výzvou jak pro akciové trhy, které zdolávají (a americkém a německém případě) nová a nová historická minima, tak pro trhy s dluhopisy, kde výnosy navzdory posunu vzhůru zůstávají stále proklatě nízko.

legislativni_zmeny_21

Co se týká americké ekonomiky, zde budou asi nejzajímavějšími čísly jednak dnešní malobchodní tržby a jednak regionální podnikatelské nálady. Zejména ve druhém případě se můžeme dočkat pozitivního překvapení, které může být korelováno s lepšící se situací na trhu práce. Pokud pak jde o eurozónu – zde bude určitě zajímavý čtvrtek, kdy budou zveřejněny předběžné údaje o HDP za první kvartál. Pesimisté v tomto případě poukáží na to, že celá měnová unie se oficiálně ocitla v recesi (HDP bude již druhý kvartál v řadě záporný), optimisté však mohou vytáhnout výsledek Německa, které podle všech předběžných indícií (průmysl, maloobchod i zahraniční obchod) opět solidně rostlo.

Nadcházející týden však bude zajímavý i ve střední Evropě. Obdobně jako většina zemí EU, tak i Česká republika a Maďarsko zveřejní předběžné odhady HDP. Polsko pak pro změnu údaje o dubnové inflaci. Ve všech případech by se mělo potvrdit, že současná velmi uvolněná měnová politika všech centrální bank je prozatím oprávněná, neboť výkon české a maďarské ekonomiky by se měl pohybovat stále zřetelně v červených číslech (v meziročním vyjádření), přičemž polská inflace by dokonce měla klesnout pod 1 %, což je nejen sedmileté minimum, ale navíc další dezinflační úkrok od cíle NBP. Na druhou stranu, jak v případě českých resp. maďarských růstových dat, tak polské (meziroční) inflace by mělo platit, že se již blížíme pomyslnému dnu…

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).