Hlavní navigace

Tuzemský maloobchod nadále hlásí excelentní výsledky

7. 4. 2016
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Tuzemský maloobchod i nadále hlásí excelentní výsledky: únorový růst maloobchodních tržeb byl výrazně silnější, než co činila očekávání na finančních trzích.

Tuzemský maloobchod i nadále hlásí excelentní výsledky: únorový růst maloobchodních tržeb byl výrazně silnější, než co činila očekávání na finančních trzích.

Za příznivými daty z tuzemského maloobchodu stojí stále stejný příběh: spolu s růstem české ekonomiky se zlepšuje situace na trhu práce. Na straně domácností tak roste jistota ohledně udržení pracovního místa, rostou mzdy a to vše se pozitivně promítá jak do nálady spotřebitelů, tak do jejich nákupního chování.

Tuzemský maloobchod tak má velmi úspěšném roce 2015 dobře nakročeno i do roku letošního. Nízká inflace a zlepšující se situace na trhu práce by společně měly vést k solidnímu růstu maloobchodních tržeb i v dalších měsících.

skoleni_4_3

Detailní pohled na únorovou statistiku ukazuje velmi silný růst jak v maloobchodu po vyloučení prodejů motorových vozidel, tak v samotném motoristickém segmentu. V motoristickém segmentu tržby meziročně vzrostly o 14,6 %, což je nesilnější nárůst od loňského března. Samostatnou zmínku si zaslouží také prodeje přes internet a skrze zásilkové služby, kde meziroční růst tržeb (19,7 %) zůstal jen nepatrně pod magickou hranicí 20 %. Pohodlí při nákupech a přehled o cenách jsou zjevné výhody nákupů přes internet, a tuzemský spotřebitel si je toho v rostoucí míře vědom.

Podtrženo a sečteno: tuzemským domácnostem se daří, což je dobrá zpráva pro maloobchod. Růst spotřeby domácností by měl být letos hlavním tahounem růstu české ekonomiky jako celku, z tohoto pohledu jsou vyhlídky na letošní rok pro tuzemský maloobchodní sektor velmi slibné.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).