Hlavní navigace

Tuzemská inflace zamířila v květnu kvůli klesajícím cenám plynu níže

9. 6. 2016
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Na středoevropských devizových trzích panovala uprostřed pracovního týdne dobrá nálada. Tu podporovalo zejména posilující euro na globálních trzích.

Francouzská podnikatelská důvěra zaznamenala podle francouzské centrální banky v květnu pokles na 97 bodů z dubnových 99 bodů. Trh přitom čekal mírné zlepšení na 100 bodů.

Podíl nezaměstnaných v Česku klesl během května v souladu s očekáváním na 5,4 % z dubnových 5,7 %.

Polská centrální banka ponechala v souladu s tržním očekáváním na včerejším zasedání svou klíčovou úrokovou sazbu nezměněnou na 1,50 %.

Spotřebitelské ceny v Maďarsku během května vzrostly pouze o 0,3 % m/m, zatímco tržní konsensus počítal s jejich zvýšením o 0,6 %. Meziroční dubnová inflace ve výši 0,2 % se tak změnila v květnu na deflaci ve výši 0,2 %.

Euro proti dolaru na měsíčním maximu

Včerejší obchodní den byl z pohledu společné evropské měny na globálních trzích úspěšný. Vůči dolaru se totiž kurz i díky realizaci stop-loss příkazů dostal přes hladinu 1,14 USD/EUR. Takto vysoko bylo euro naposledy před měsícem. Spíše než o sílící euro se ale jedná o slábnoucí dolar. Ten totiž včera ztrácel nejen vůči euru, ale v podstatě proti všem významnějším měnám. Dolar se stále nemůže srovnat se zklamáním, které přinesla květnová data z amerického trhu práce. Z cen futures kontraktů je patrné, že obchodníci dávají aktuálně nulovou pravděpodobnost tomu, že by Fed na zasedání 15. června zvýšil dolarové sazby. Ještě před týdnem přitom tato pravděpodobnost činila 22 %.

Pozornost hráčů na trhu dnes bude směřovat především k odpoledním americkým datům. Publikovány budou tradiční týdenní statistiky o počtu nových uchazečů žádajících o podporu v nezaměstnanosti a dubnové velkoobchodní zásoby. Těžko ale od těchto dat očekávat, že by změnily současný charakter obchodování na trhu eura s dolarem.

Nízká inflační data zahrají na strunu dlouhodobějšího kurzového závazku

Na středoevropských devizových trzích panovala uprostřed pracovního týdne dobrá nálada. Tu podporovalo zejména posilující euro na globálních trzích. Nejvýznamnějších zisků včera dosáhl polský zlotý, když si připsal tři čtvrtiny procenta. Náladu mu zvedlo i prohlášení poradců polského prezidenta, že konverze hypotéčních úvěrů denominovaných v zahraniční měně do polského zlotého bude rozložena do několika let. Negativní dopad do polského bankovního sektoru nebude tudíž tak drastický, jak se očekávalo. Maďarský forint si včera připsal necelé čtvrt procento, když větším ziskům zabránila nečekaně nízká inflační data za květen. Navzdory očekávání totiž spadla maďarská ekonomika do deflace, když spotřebitelské ceny v květnu meziročně poklesly o 0,2 %. Na rozdíl od zlotého a forintu česká koruna prostor pro posílení nemá, když se stále drží v samotné blízkosti hladiny kurzového závazku.

skoleni_29_6

Obchodníci na tuzemském trhu se včera dočkali květových čísel z trhu práce, která naznačují určité zvolňování trendů zvyšující se zaměstnanosti. Za samotný květen sice podíl nezaměstnaných klesl na 5,4 % z dubnových 5,7 %, nicméně v podstatě celý tento pohyb jde na vrub sezónním faktorům. Určité zpomalení hospodářské dynamiky v prvních měsících letošního roku totiž bylo zřejmé a je patrné v tvorbě nových pracovních míst. Těch sice během května vzniklo dalších téměř pět tisíc, meziročně je jich více dokonce o skoro 40 tisíc, po sezónním očištění ale jejich počet během května o necelé dva tisíce poklesl.

Dnešek přinese z tuzemské ekonomiky důležitá inflační čísla za květen. Po dubnovém povyskočení meziroční dynamiky k +0,6 % očekáváme za květen opět pokles k +0,2 % y/y. Za samotný májový měsíc spotřebitelské ceny podle našeho odhadu stagnovaly. Za nízkými květnovými cenovými tlaky stála dle našeho názoru kombinace několika faktorů. Dodavatelé plynu v květnu pokračovali ve zlevňování, když se zpožděním reagují na vývoj na světových trzích. Jádrové ceny by měly zůstat beze změny a ceny potravin by měly smazat svůj dubnový růst. Jedinou větší položkou, která by měla zaznamenat zdražení, tak zůstanou ceny pohonných hmot, které by měly být v květnu o 3 % vyšší než v dubnu. Neočekáváme, že by naplnění naší prognózy mělo zásadnější dopad na vývoj kurzu koruny. Očekávání ČNB se totiž nachází ještě níže (na +0,1 % y/y).

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).