Hlavní navigace

Turecký puč skončil příliš rychle na to, aby si jej globální trhy všimly

18. 7. 2016
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Zatímco v pátek byla tématem rozhovorů francouzská riviéra, tak o víkendu to byla spíše ta turecká.

Pokus o převrat v Turecku, ale skočil rychleji než začal, takže ani reakce finančních trhů – především těch z emerging markets – nebyla nijak dramatická, neboť se fakticky musela odehrát v pátek pozdě v noci a o víkendu, kdy je drtivá většina trhů zavřena.

skoleni_13_10

Nicméně turecká lira samozřejmě výrazně oslabila, čímž řadě investorů po čase opět připomněla, že turecká ekonomika je vysoce zranitelná kvůli vysokému deficitu běžného účtu financovanému zahraničním portfolio kapitálem. Ten v podobných krizových momentech může snadno vyschnout. Paradoxní na tom všem je, že (tržní) kreditní hodnocení rizika Turecka, kde armádou řízené převraty jsou (či spíše byly) vcelku běžné, bylo v pátek nejnižší za poslední rok. Utažené kreditní prémie Turecka se možná dnes trochu zvednou, avšak nepůjde zřejmě o nic dramatického, což je vidět právě na kurzu turecké liry. Ta své pozdně-páteční ztráty viditelně maže.

Dojde-li tedy dnes na trzích s tureckými aktivy k rychlému uklidnění (či jejich zpevnění), pak to bude svědčit o tom, že jednak trhy cynicky kladně hodnotí to, že turecký prezident Erdogan celý převrat ustál a nyní v Turecku zajistí “klid na práci”, a jednak také to, že globálně je averze k riziku trvale nízká a nahromaděná likvidita stále hledá jakýkoliv vyšší pozitivní výnos (jenž Turecko samozřejmě nabízí). Riziko však s potlačený pučem z Turecka nezmizí. Jen se může ukázat později a daleko agresivněji než dnes či zítra.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).