Hlavní navigace

Ttlak na intervence zmírněn, všechny oči na inflaci.

14. 8. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Dnes vyšla předběžná data za HDP za 2Q13. Naše očekávání (0,3% q/q) založené na měsíčních číslech i očekávání trhu (0,5% q/q) bylo překonáno a Česká republika se tak po 6 kvartálech recese a kumulativním poklesu HDP o 3% dostala konečně do černých čísel.

Ve 2Q13 tak ekonomika vzrostla o 0,7% q/q (- 1,2% r/r), což je v souladu s naší predikcí z aktuálního čtvtletníku (z konce června, –1,2% r/r) a lepší než odhad ČNB (-1,7% r/r) i MFČR (-1,5% r/r).

Struktura dnes zveřejněna nebyla. ČSÚ ovšem řekl, že hlavním meziročním růstovým impulsem byl čistý export, což dává smysl vzhledem k oživení poptávky v Německu a vzhledem k utlumené domácí poptávce zde. Fixní investice i konečná spotřeba domácností meziročně stále klesají, což ale také není zvláštní, vzhledem k tomu, jak výrazně předtím klesly.

Důležitější však bude vidět mezikvartální data, kde bude lépe vidět dynamika. Zde očekáváme, že zásoby byly na rozdíl od 1Q13 pozitivním faktorem q/q růstu, podobně jako čistý export. To se ale s jistotou dozvíme až zhruba o tři týdny.

Dnešní data jsou tedy lehce pozitivní a měly by minimálně na čas oddálit riziko devizových intervencí ČNB. Netvrdíme, že těch ‘několik‘ členů BR ČNB, kteří hlasovali za intervence, jenom pod vlivem tohoto HDP změní názor, ale myslíme si, že nikdo další by se k nim přidat neměl. Klíčovým však stále zůstává vývoj inflace, všichni budeme s napětím sledovat srpnové číslo (zveřejnění 9.9.2013). Její pokles k procentu nebo pod (aktuálně 1,4%) by už někoho dalšího vybídnout k hlasování za intervence mohl.

Účto_tip_změny21

Vzhledem k předstihovým ukazatelům zde i v EMU (český PMI na 52, německé IFO, evropský PMI na 50, dnešní HDP za Francii +0,5% q/q i za Německo +0,7% q/q) čekáme ve 3Q13 také pozitivní růst. Průmyslový PMI ukazuje na růst průmyslu o 2–3% r/r ve 3Q13, což vzhledem k tomu, že průmysl je třetina ekonomiky, je klíčová věc.Naše červnová prognóza počítá s růstem o půl procenta q/q v každém kvartálu ve 2H13.

V letošním roce oživení žádný tlak na inflaci nevyvolá (podívejte se na mezeru výstupu), ve druhé polovině roku 2014 a zejména na přelomu 2014 a 2015 by však už vzhledem k uzavírající se mezeře výstupu mělo docházet k růstu inflace na(d) 2%. Mechanismus je zřejmý – oživení v zahraničí se projeví v ČR, nebrání mu fiskální restrikce, což se postupně pomalu projeví na trhu práce a ve spotřebě domácností. Nesdílíme tak obavu některých o to, že oživení bude výsostně bezinflační.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).