Hlavní navigace

Tsunami postihlo i japonský akciový index Nikkei, investoři sčítají ztráty

21. 3. 2011
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Katastrofa v Japonsku způsobila nevídané turbulence i na japonské burze a japonské měně. Mnoho i českých investorů na tokijské burze začíná sčítat ztráty. Japonská měna však prudce posílila.

Finanční trhy byly v minulém týdnu pod nadvládou výprodejů. S postupujícími dny se situace zlepšovala, nicméně v celkovém hodnocení jasně dominovala červená barva. Pravidelná data z ekonomik hrála marginální roli a na grafech jednotlivých instrumentů byl jejich vliv jen obtížně rozeznatelný.

Naopak nejdůležitějším a největším hybatelem trhů byla krizová situace v Japonsku, která způsobila turbulence v posledních měsících nevídané. Japonský Nikkei se v průběhu týdne propadl o více než 10 %, a to jen zásluhou růstu v druhé polovině týdne. Za pondělí a úterý tento index ztrácel téměř 17 %. Ani ostatním světovým akciovým indexům se příliš nedařilo, když se průměrné ztráty pohybovaly kolem dvou procent.

Japonská měna je trzích výjimkou

Nejeden obchodník byl v minulém týdnu překvapen pohyby japonského jenu na devizových trzích. Zatímco běžná měna má tendenci oslabit v případě negativní události či vývoje ekonomiky, japonský jen se chová přesně opačně. Je to důsledkem dlouhodobě velmi nízkých úrokových sazeb, které pod 1 % klesly už v roce 1995 a od počátku roku 2009 se drží na nule. Velká část úspor je tak uložena v lépe úročených cizích měnách a v dobách krize jsou hromadně převáděny zpět na japonské jeny, což způsobuje prudké posilování této měny. Specifika japonské měny zvláště vyniknou ve srovnání s novozélandským dolarem, který v reakci na několik týdnů staré zemětřesení měl naopak tendenci k silným poklesům.

Vývoj hlavní úrokové sazby Bank of Japan od roku 1990

Japonský jen překonal rekord v posilování

Během minulého týdne tak jen na páru s americkým dolarem zpevnil až na své historické maximum 76,50 jenů za dolar. Překonal tak 16 let staré rekordy, které  japonská měna vytvořila po ničivém zemětřesení v Kóbe. Vůči euro se japonská měna dostala až na 106,60 jenů za euro. Na konci týdne se jen dostal pod prodejní tlak v důsledku společné intervence na měnových trzích, o které rozhodli v průběhu večerních hodin představitelé zemí G7. Intervenci provedla japonská centrální banka v koordinaci s centrálními bankami Spojených států, Kanady, Británie a eurozóny a společnými silami dostali tento měnový pár zpět nad 81 USD/JPY. Intervence by mohla pomoci především japonským firmám vyvážejícím do zahraničí, jejichž situaci může silnější měna dále zhoršovat. Více: Online kurzy forexu

Vývoj měnového páru USD/JPY v posledním roce

Bude japonský jen posilovat nebo oslabí?

Další vývoj japonské měny bude závislý především na dalších krocích domácí centrální banky. Ta udržuje svou základní úrokovou sazbu na nule, díky čemuž jsou tamní sazby nejnižší na světě. Výrazného oslabení by se JPY mohl dočkat zejména v případě, pokud by začaly stoupat úrokové sazby v ostatních zemích, zatímco by v Japonsku zůstávaly i nadále na velmi nízkých úrovních. Vzhledem k posledním událostem se nedá očekávat, že by úrokové sazby v Japonsku začaly v dohledné době růst a pravděpodobně se toho nedočkáme ani do konce roku.

Naopak Evropská centrální banka již delší dobu naznačuje, že se úrokové sazby chystá brzy zvyšovat, k čemuž pravděpodobně dojde už na dubnovém zasedání. Očekávání vyšších úrokových sazeb už letos pomohlo euru na páru s jenem posílit o 6,2 %. Americká centrální banka se naopak v příštích měsících zvyšovat úroky nechystá a naposledy to minulý týden potvrdila na svém pravidelném zasedání. To je jen další důvod v mozaice faktorů, které poslalo měnový pár americký dolar/jen na rekordní minima.

Autor článku

Autor je analytikem společnosti X-Trade Brokers Česká republika
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).