Hlavní navigace

Tržby v maloobchodě solidně rostou i navzdory zdražení pohonných hmot

5. 6. 2015
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Tržby v maloobchodě po očištění o sezónní vlivy vzrostly v dubnu reálně meziměsíčně o 0,8 procenta. Meziročně se tržby očištěné o vliv počtu pracovních dní zvýšily o šest procent, shodně jako bez očištění.

Spotřebitelský apetyt Čechů si i v dubnu udržel velice solidní úroveň. Byť je pravdou, že motoristickém segmentu došlo ke zpomalení tempa růstu tržeb o více než polovinu v porovnání s březnem. To ale může být dost dobře jen krátkodobý výkyv. Ve vlastním maloobchodě, bez zahrnutí motoristického segmentu, naopak tržby v dubnu v porovnání s březnem nepatrně zrychlily svůj meziroční růst. 

Příznivým faktem také je, že Češi zůstali při chuti, co se spotřeby týče, i navzdory jistému zdražení pohonných hmot. Ty se v ČR na svém dně ocitly letos počátkem února, přičemž poté vzrostly. Zjevně však ne tolik, aby to vedlo byť jen k částečnému zpomalení růstu maloobchodních tržeb. Spotřebitelé jsou zjevně optimističtější nejen kvůli nízkým cenám pohonných hmot, ale i z jiných důvodů, jakým je zlepšující se situace na trhu práce a celkově slibné vyhlídky tuzemské ekonomiky při stále poměrně velmi nízké očekávané inflaci.

Autor článku

Autor je hlavním ekonomem společnosti CZECH FUND.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).