Hlavní navigace

Trumpovy problémy otřásají globálními akciovými trhy

18. 5. 2017
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Americké akciové trhy včera zažily nejhorší výprodeje za posledních 8 měsíců. Problémy Trumpa a jeho administrativy vystřelily volatilitu na trzích a nasměrovaly investory k bezpečným aktivům.

Hlavní události  

Dozorčí rada ČEZ bude dnes znova projednávat prodej elektrárny Počerady.

   

Společnost ČEZ vybrala 4 zájemce o svá bulharská aktiva a vyzvala je k podání závazných nabídek do 5. června.

   

Český telekomunikační úřad vyměřil O2 pokutu 2 mil. CZK za agresivní obchodní praktiky.

   

Západoevropské akcie by dnes měly zahájit mírným poklesem.

   

Ekonomický kalendář dnes zeje prázdnotou. Velká Británie zveřejní statistiku maloobchodních tržeb a Francie data z trhu práce. Za oceánem odpoledne vyjde index aktivity filadelfského Fedu ve zpracovatelském sektoru a pravidelné týdenní zprávy o počtu nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti.

   

V dobíhající výsledkové sezóně se představí v Evropě Burberry Group a NN Group a v USA Wal-Mart Stores, Ralph Lauren, salesforce.com, Autodesk či Gap.

 

Obchodování na zámořských trzích

Americké akciové trhy včera zažily nejhorší výprodeje za posledních 8 měsíců. Problémy Trumpa a jeho administrativy vystřelily volatilitu na trzích a nasměrovaly investory k bezpečným aktivům. Americké akcie tak zažily prudký skluz ze svých historických maxim. Obavy investorů ze současných rozporů Donalda Trumpa, které mohou snižovat sílu stávající administrativy prosazovat slibovaná opatření především v oblasti investic do infrastruktury, bankovní regulace nebo daňových změn, poslaly index S&P 500 o 1,8 % níže. Největší ztráty zaznamenaly banky, jejichž akcie odepsaly 3 %. Technologický Nasdaq oslabil o 2,6 %, nejvíce od loňského června. Jedinými mírně rostoucími sektory včera zůstaly utility a realitní společnosti.

Asijské akcie v nočním obchodování následovaly americké kolegyně a oslabují napříč regionem. Nejvíce ztratily japonské akcie, když jak Nikkei 225, tak Topix odepsaly 1,3 %. Čínské akcie zatím oslabují kolem půl procenta a hongkongské trhy odevzdávají 0,8 %. Jihokorejský Kospi ztrácí 0,4 %. Nedaří se ani v Austrálii, kde index S&P/ASX 200 odepisuje 1,2 %.

ČEZ

Dozorčí rada ČEZ se dnes podruhé sejde, aby jednala o prodeji elektrárny Počerady společnosti Vršanská uhelná ze skupiny Czech Coal, jež svoji nabídku, která původně vypršela, prodloužila do dnešního dne. Proti prodeji se před předchozím jednáním dozorčí rady ostře postavil ministr financí Andrej Babiš. Ten má však v současnosti jiné starosti, a tak se pravděpodobnost schválení prodeje dozorčí radou zvyšuje. Czech Coal nabídla za elektrárnu 4,5 mld. CZK. Dalších až 5 mld. CZK by ČEZ mohl získat díky prodeji exkluzivně dodané elektřiny.

Z krátkodobého hlediska by prodej elektrárny měl pozitivní vliv na zisk a cash flow společnosti v tomto roce. Výhodnost prodeje z dlouhodobého hlediska je již diskutabilnější a záleží na vývoji energetického sektoru, a to především po uzavření německých jaderných elektráren, plánovaném na roky 2020/21. Neočekáváme, že by výsledek dnešního zasedání dozorčí rady měl mít zásadní vliv na cenu akcie.

Podle informací deníku Capital společnost ČEZ vybrala 4 zájemce o svá bulharská aktiva a vyzvala je k podání závazných nabídek do 5. června. Mezi zájemci by mělo být konsorcium české energetické společnosti Energo-Pro s bulharskými Prista Oil Holding a STFA Yatirim, bulharský Bobov Dol, fotovoltaická skupina Inercom a další dva zájemci.

Hodnotíme pozitivně, že společnost pokročila v procesu prodeje svých bulharských aktiv, jejichž budoucnost je díky sporům s bulharskou vládou a regulátorem značně komplikovaná. Vzhledem k tomu, že jde o nepotvrzenou a prvotní informaci, neočekáváme, že by měla vliv na cenu akcií společnosti.

skoleni_7_4

O2

Český telekomunikační úřad vyměřil společnosti O2 pokutu 2 mil. CZK za agresivní obchodní praktiky při prodeji tarifů. Společnost podle zdůvodnění úřadu loni v rámci pilotního provozu služby PředplaDENka aktivovalo některým zákazníkům jiný tarif, než měli sjednaný, a to bez jejich souhlasu. Operátor s pokutou nesouhlasí a včera se proti ní odvolal.

Vzhledem k výši pokuty a relativně malému rozsahu incidentu nepředpokládáme, že by informace měla dopad do ceny akcií společnosti.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).