Hlavní navigace

Trumpova první tiskovka poslala americké akciové trhy nahoru, kromě farmacie

12. 1. 2017
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Americké akciové trhy včera začaly v reakci na první tiskovou konferenci Trumpa růst. Zelenalo se všude kromě zdravotnického, telekomunikačního a developerského sektoru.

Hlavní události

Dnes bez podstatných firemních zpráv.

Západoevropské akcie dnes zahájí mírným poklesem.

Kalendář ekonomických dat dnes začíná nabírat na zajímavosti. Především v Evropě dnes zaujme pozornost investorů vývoj průmyslové produkce, u které očekáváme na měsíční bázi silný růst o 1,3 %. To by mohlo znamenat výrazné zrychlení v meziročním srovnání až na 2,3 %. Hlavním tahounem by měl být zejména německý průmysl, pomoci by měl i zotavující se francouzský průmysl. V Itálii se předpokládá skoro neznatelný růst o 0,2 %.  Z jednotlivých zemí Eurozóny pak bude zajímavá inflace ve Francii. V USA dnes ještě zůstane pozornost na zvoleném prezidentu D. Trumpovi. Včera na své tiskové konferenci moc ze svých ekonomických plánů nepředstavil. Zajímavá data z USA přijdou na řadu až zítra, kdy budou zveřejněny maloobchodní tržby a spotřebitelská důvěra.

Analytici Société Générale se zaměřili na finanční sektor a během včerejška a dneška zvýšili doporučení na koupit pro americkou a skandinávskou banku Bank of Amerika a SEB, a holandskou pojišťovnu Aeogon. Naopak nově doporučují prodat akcie švýcarské pojišťovny Zurich Insurance Group a britského zbrojaře Cobham.

Obchodování na zámořských trzích

Americké akciové trhy včera po relativně rozkolísané první polovině dne začaly v reakci na první tiskovou konferenci Donalda Trumpa růst a do konce obchodování se povedlo indexu S|&P 500 umazat ztráty a připsal si 0,3 %. Osm z jedenácti sektorů posilovalo, když růst indexu nejvíce podpořily akcie energetických společnosti, které si v reakci na růst cen ropy o 3,1 % připsaly 1,2 %. K jednoprocentnímu růstu se přiblížily i síťové odvětví a producenti výrobních materiálů, jejichž akcie přidávaly o 1 a 0,8 %. Zmínka budoucího presidenta o potřebě vetší konkurence v cenách léčiv poslala celý zdravotnický sektor o 1 % dolů. Biotechnologické společnosti ztratily nejvíce, když jejich index Nasdaq Biotech oslabil o 3 %, nejvíce od loňského října. K propadlíkům včerejšího obchodování se přidali telekomunikační společnosti a realitní developeři jejichž akcie oslabily o 0,5 %. Jinak se to včera na amerických trzích zelenalo.

Asijské trhy se v nočním obchodování ponořily do červených hlubin, když nejvíce ztratily japonské akcie, jejichž index Nikkei 225 oslabil o 1,2 %. Akciové trhy v Číně a Hongkongu oslabovaly mírněji okolo půl procenta. Asijské farmaceutické tituly následovaly své americké kolegy v poklesech, když Takeda Pharmaceutical odevzdala 2,6 % a Chugai Pharmaceutical 3,4 %. Jedinými zelenajícími se výjimkami v Asii byly taiwanské a korejské trhy, jejichž indexy si připsaly 0,7 a 0,6 %.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).