Hlavní navigace

Trpí bankovní svět depresí?

21. 10. 2006
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Povolání bankéře bylo, a zatím stále je, považováno za jedno z nejprestižnějších ze všech. Je tudíž s podivem, že podle nedávného průzkumu, který se uskutečnil mezi finančníky v londýnské City, jich chtějí více než dvě třetiny opustit svá lukrativní pracovní místa. Proč?

Rozloha City činí jednu čtvereční míli, přes týden v ní pracuje až 400 tisíc lidí a přes víkend se úplně vylidní, s výjimkou jednoho z největších londýnských trhů, který se koná vždy v neděli od časných ranních hodin, a kde skutečně můžete koupit téměř vše.

Více než sedmdesát procent finančníků chce podle nedávného průzkumu opustit svá lukrativní místa – padesát procent do 2 let a dvacet procent do 5 let. A to se v současné době bankéřům, zvláště těm investičním (investment bankers), daří více než dobře. Před třemi lety byla situace nejen v City, ale i v jiných finančních centrech, jako jsou New York, Tokio, Frankfurt, mnohem horší.

Jako hlavní důvody udávají nechuť pracovat dlouho (až 14 hodin denně), strach z teroristických útoků, nižší bonusy než v minulých letech (což momentálně není ten hlavní důvod, protože minulý rok byl pro ně více než úspěšný) a také fakt, že v poslední době spousta jejich kolegů ztratila svá místa, což zvláště u některých z nich vyvolalo silné deprese. Většina z nich již také netouží bydlet v Londýně ani v jeho příměstských částech, ale touží se odstěhovat na venkov, kde si chtějí užívat nefalšovaného venkovského života se všemi jeho plusy.

Myslím si, že by nebylo od věci uspořádat podobný průzkum mezi českými finančníky, kteří, alespoň podle mého skromného názoru, zatím netouží opustit své zajímavé posty – dobrovolně, i když je pravda, že většina z nich již vyměnila městský ruch za klid nedalekých satelitních městeček a vesnic. Ale je možné, že když už nastoupili tento trend, tak v brzké době přijdou i na to, že je skutečně pohodlnější ani nepracovat v jejich oboru.

skoleni_27_5

Možná někteří již začali uvažovat i o dalších zajímavých alternativách, a to vzhledem k neustálému snižování pracovních míst v bankovním a finančním sektoru u nás, způsobeným jak jeho „monopolizací“, tak technickým rozvojem v tomto oboru, kdy oba tyto důsledky velice výrazně „tlačí na pilu“ snižování nákladů, a to především nákladů na pracovní sílu.

Nepopírám, že jsou zde i bankéři, které již nebaví jejich původní povolání a věnují se různým zájmům a zálibám, které v mnohých případech skutečně nemají již nic společného s bankovnictvím, i když většinou se opět „hraje“ o peníze a většinou zase o peníze těch druhých.

Anketa

Chcete změnit své povolání?

Autor článku

JUDr. Jan Vinter ukončil studia na Právnické fakultě UK 12. listopadu 1989. Poté se jako redaktor Obrany lidu a později jako volný novinář seznámil s prací pro tisk.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).