Hlavní navigace

Trojlístek amerických akciových indexů poprvé od roku 1999 společně zdolal nová maxima

12. 8. 2016
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Americké akciové trhy včera zdolaly nová maxima. Navíc poprvé od roku 1999 se to trojici hlavních indexů (Dow Jones, S&P 500, NASDAQ) povedlo naráz.

Přitom jako by v současné letní pohodě nepřicházely nijak zásadní informace. Investoři ale pravděpodobně přehodnocují některá z dosavadních rizik. Ať už je to slabá Čína, problémy emerging markets, post-brexitová politická nákaza nebo potíže italských bank platí jedno – rizika dál zůstávají na stole, ale investoři je nevnímají jako bezprostřední hrozbu. Pozornost se tak stáčí zpět k známé skutečnosti – akcie sice vypadají v historickém porovnání draze, ale je to nic proti dluhopisům, které jsou díky politikám centrálních bank super-drahé.

skoleni_29_6

V tom srovnání s rokem 1999 ostatně pokulhává. Výnos desetiletého amerického dluhopisu byl na konci roku 1999 6,5 %, zatímco dnes je lehce nad 1,5 %. Hlavním motorem akciového růstu v té době byl růst ekonomiky – ta v roce 1999 rostla skoro o 5 %, zatímco letošní růst zatím nedosahuje ani 2 %. V roce 1999 ale svoji roli sehrála i přehnaně pozitivní očekávání ohledně růstu technologických společností – poměr cen a zisků technologických titulů se vyšplhal k šedesáti. Také do roka a do dne akciové trhy začaly prudce padat.

Dnešní situace je jiná – technologické tituly jsou vzhledem k ziskům oproti roku 1999 na méně než polovině. Pokud jsou ale zásadním stavebním kamenem akciových zisků předražené dluhopisy, nestojí dům zrovna na pevných základech.

Autor článku

Autor je hlavní ekonom Era Poštovní spořitelny.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).