Hlavní navigace

Trhy žijí řeckými a francouzskými volbami

9. 5. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Začátkem týdne žily trhy hlavně řeckými a francouzskými volbami.

Začátkem týdne žily trhy hlavně řeckými a francouzskými volbami. Vítězství F.Hollanda ve Francii znamená riziko pro nastolenou cestu z krize, prosazovanou Německem. Je ale pravda, že se o něm mluví jako o pragmatikovi a lze tedy předpokládat, že se nebude pouštět do akcí, které by hrozili rozkladem společné politiky EMU a že se předvolební štěkání nepromítne plně do skutečné politiky. 

Kosmetické úpravy fiskálního kompaktu si asi Němci představit dokážou, jeho rozdrolení (vzhledem k tomu, jak obtížně se rodil) určitě ne. Další bod, kde má Hollande minimální šanci, je rozšíření mandátu ECB na cílování růstu ekonomiky a jeho požadavek, aby ECB pomáhala přímo státům (to mu pak ve FT vysvětlil Weidmann).

To situace v Řecku je o dost zajímavější. Obě „pro-úsporné“ strany dost ztratily a nepodařilo se jim sestavit vládu. Teď je na řadě radikální levice, tam je ale velký problém – Tsipras a jeho Syriza dali PASOKu a Nové Demokracii před dnešními jednáními ultimátum – zrušte okamžitě plány úspor a dohodu s EU/MMF a pak můžeme diskutovat o podpoře vlády. PASOK i ND to však rezolutně odmítli a vypadá to tak na nové volby. Trvající nejistota určitě žádné straně (Řecko vs. zbytek EMU) neprospěje a důvěra v poslední záchranný scénář bude dál klesat.

Evropský FX reagoval vesměs oslabením – dolar se dostal v souladu s našim letošním scénářem konečně pod 1,30, CZK i PLN udělaly od pondělí klasické „U“ (CZK nejdřív oslabila na 25,20 pak se sesunula na 25, posléze znovu oslabila na 25,25, PLN to samé mezi 4,18 a 4,22 ). I CZK je v souladu s naším příběhem pro 1H12 – neexistuje výraznější prostor k posílení, dluhová krize je na to moc živá. 25,50 je dosažitelných. 

Oslabily i další na nejistotu citlivé FX trhy – např. mexické peso, brasilský real apod. byly v úterý hodně pod tlakem. Našly se ale i (aspoň na povrchu) pozitivní zprávy. I pro ČR důležitý německý průmysl v březnu překvapivě zrychlil o 2,8% m/m, čekalo se jen 0,8%. Zde je ale evidentně sezónnost – stavebnictví udělalo +30% m/m, což po té zimě, co byla v únoru, není překvapením. I tak se ale obecně zlepšil zpracovatelský průmysl (po qq poklesu o cca 2% ve 4Q11 v 1Q12 lehce vzrostl (0,1%q/q)), navíc už v pondělí data ukázala, že solidně rostou objednávky ze zemí mimo EMU (4,8% m/m). 

Nezapomínejme ale na to, že PMI za duben (vyšel už minulý týden) se výrazně propadl (na 46,3). Data jsou tak hodně smíšená, podporují ale naši myšlenku pomalého oživení Severu EMU od 2Q12, zatímco Jih zůstane v recesi i ve 2Q12. Německo v 1Q12 dle nás mírně pokleslo (0,1–0,2% q/q).

Dnes zasedá polská centrální banka. Naším názorem je, že se sazby měnit nebudou, a to navzdory jestřábímu postoji na tiskovce po posledním zasedání. Všechna důležitá data od té doby ale byla buď v souladu s očekáváním nebo o něco slabší (naposledy minulý týden PMI). Inflace o něco polevila, zlotý se zatím drží, průmysl zpomaluje. Navíc roste nejistota ohledně dalšího vývoje v Evropě.

Autor článku

Autor je analytikem společnosti Cyrrus.


Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).