Hlavní navigace

Trhy zasáhla opět vlna pesimismu

24. 10. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Kombinace několika událostí vedla k včerejšímu výprodeji rizikových aktiv.

Bez reakce nezůstal ani kurz USD/EUR, který spadl pod hranici 1,30. Na vině byly především tyto faktory: (1) slabé hospodářské výsledky amerických firem, které opětovně zvýšily obavy o globální hospodářský růst, (2) snížení ratingu pro pět španělských regionů agenturou Moody’s, což se projevilo na růstu výnosů španělských, portugalských i italských dluhopisů, (3) vyjádření člena rady ECB Yvese Mersche, že ECB se bude při nákupech dluhopisů v rámci nového programu OMT držet principů řízení rizik, neboli lze očekávat, že tento program bude do budoucna omezen, přestože nyní žádný stanovený limit ze strany ECB není a (4) nepříznivé indikátory z Evropy i ze Spojených států (podnikatelská důvěra ve Francii, richmondský index výrobní aktivity).

Dnes budou zveřejněny další údaje ze série tzv. měkkých dat. V Německu se dočkáme podnikatelského Ifo indexu a za celou eurozónu pak budou publikovány první odhady PMI indexů. V obou případech se čeká nepatrné zlepšení, v případě Ifo indexu by se mělo jednat o zlepšení především ve složce očekávání díky nedávno přijatým opatřením na řešení dluhové krize.

Na levém břehu Atlantiku pak bude zasedat americká centrální banka. Po zářijovém oznámení dalšího kola kvantitativního uvolňování se na dnešním jednání žádné novinky nečekají. Rovněž hodnocení hospodářského vývoje ze strany Fedu by žádné překvapení přinést nemělo. Přes nedávná lepší data nejsou však čísla stále natolik dobrá, aby docházelo k udržitelnému zlepšování podmínek na trhu práce. Kromě toho budou publikovány údaje o prodejích nových domů. Ty by v kontextu nedávno zveřejněných příznivějších dat z trhu nemovitostí měly rovněž zaznamenat zlepšení.

Prostor pro další posilování eura je limitovaný. Spíše naopak se zdá, že nedávné posílení je u konce a kurz USD/EUR by měl začít korigovat. Pokud i dnešní data zklamou, eurové ztráty by se měly dále prohloubit.

Zprávy a události

Richmondský index výrobní aktivity za říjen zklamal propadem na –7 bodu z předchozích +4 bodů (trh +5 bodů).

Spotřebitelská důvěra v eurozóně v říjnu nepatrně vzrostla na –25,6 bodu. Konsensus předpovídal stagnaci na 25,9 bodu.

Podnikatelská důvěra ve Francii během října překvapivě klesla na 85 bodů z předchozích 90 bodů. Trh předpovídal stagnaci.

Polské maloobchodní tržby v září vzrostly o 3,1 % y/y, zatímco konsensus ukazoval na růst o 5,05 %. ● Míra nezaměstnanosti stagnovala v září na 12,4 % (odhad 12,5 %).

Spekulace na snížení sazeb v Polsku se zvyšují

Obchodování s českou korunou bylo během včerejška ještě klidnější než v pondělí. Koruna se vůči euru obchodovala ve zhruba 7haléřovém pásmu okolo hranice 24,90 CZK/EUR. Rozepře ohledně výše sazeb DPH, které přiměly ministra financí k přepracování státního rozpočtu na příští rok, který chce předložit do 30 dnů, neměly na obchodování žádný vliv.

Účto_tip_změny21

V regionu bylo ve středu pozornosti Polsko. Tamější statistický úřad zveřejnil údaje o maloobchodních tržbách, které svým růstem o 3,1 % zaostaly za očekáváním trhu a ukázaly na slabost domácí spotřebitelské poptávky. To zapadá do série již zveřejněných dat, které naznačují snížení úrokových sazeb na nadcházejícím listopadovém zasedání. Zlotý tak během včerejška poměrně výrazně oslabil, když jeho ztráty dosáhly tři čtvrtě procenta. Strhnul s sebou i maďarský forint.

V reakci na vývoj na evropských trzích se posunuly domácí výnosy. Swapová i dluhopisová křivka spadla o zhruba dva body dolů. 

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).