Hlavní navigace

Trhy zalila vlna výprodejů

12. 5. 2015
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Na monitorech obchodníků a analytiků dnes převažuje jednoznačně červená barva. Evropské trhy procházejí poměrně výraznými výprodeji.

Index Stoxx 600 klesá o 1,2 %, když dolů jej sráží všechny hlavní sektory. Vůbec nejhůře se daří prodejcům základního zboží a síťovým odvětvím, jejichž indexy odepisují okolo 1,6 %. Nejmenší ztráty si z dnešního dne odnášejí finanční tituly (-0,8 %). Po velmi úspěšném rozjezdu do letošního roku tak možná začíná docházet k vybírání zisků, jehož impulsem mohou být opětovně (ne)řešené problémy s řeckým dluhem.

S dalším prohloubením ztrát vstoupily do dnešního dne i zámořské burzy. Index S&P 500 klesá na začátku obchodování o 0,8 % a i zde se na propadu podílejí všechny sektory. Nejhůře se daří technologickým titulům, které padají o 1,3 %.

Pražská burza navázala na vývoj na hlavních trzích a index PX tak ztratil 0,7 %. Nejhůře dnes dopadly akcie O2, které odevzdaly více jak tři procenta. Investory zítra čeká zveřejnění výsledků hospodaření za první kvartál, které by měly ukázat na výrazné zlepšení ziskovosti. Akcie ČEZ dnes nakonec zakončily se ztrátou 0,6 %, když nad výší navržené dividendy (40 Kč na akcii), změnou dividendové politiky a potvrzením výhledu managementu převážil negativní sentiment. Naopak nejvyšší zisky si dnes odneslo NWR (+4,0 %). I u této společnosti nás zítra čekají výsledky. Ty by měly poukázat na dvouciferný propad v tržbách a zápornou EBITDA.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).