Hlavní navigace

Trhy věří, že centrální bankéři použijí měnovou "big bazooku"

6. 8. 2012
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Páteční euforie na trzích v Evropě (+4%) i v USA (+2%) je odrazem toho, že trhy věří v zářijovou „big bazooku“ – neboli v to, že během pár týdnů budou ze strany evropských politiků splněny podmínky, které zatím brání ECB v použití nových, nestandardních a mohutných opatření.

K tomu se v pátek odpoledne přidala nečekaně silná data z amerického trhu práce (tvorba nových pracovních míst) a při nižších objemech a silné podpoře „short coveringu“ je výsledkem výše zmíněná silná rally.

Ačkoliv se většina analytiků shoduje na tom, že současná rally nemusí mít dlouhého trvání, investoři jsou nyní povzbuzováni především tím, že ECB, ač minulý týden nezavedla žádné konkrétní opatření, je evidentně ochotna k výrazné změně své měnové politiky a tuto změnu, zdá se, hodlá prosadit i vůči přetrvávajícímu odporu ze strany německé Bundesbank. Jinými slovy se dá říct, že pravděpodobnost rozpadu eurozóny se díky tomu snížila.

skoleni_4_3

Přispěly k tomu i dvě alespoň mírně pozitivní zprávy z Řecka: dle první se ECB rozhodla navýšit limit krátkodobých půjček, které si může řecká vláda vzít od řecké centrální banky prostřednictvím ELA a to o 4 mld. EUR. Díky tomu by země měla být schopná se financovat do září, kdy se očekává rozhodnutí troiky o případném schválení další části finanční pomoci. Právě troika z Řecka po dvou týdnech odjíždí, aby se do země vrátila zase na začátku září k definitivním závěrům o tom, zda se Řecko kvalifikuje pro další tranši finanční pomoci. Dílčí závěry jsou dle nejmenovaných zdrojů „slibné“.

Asijské trhy dnes zahájily nový týden silným růstem, který byl vesměs reakcí na výše uvedený vývoj v Evropě a USA. V Evropě jsme začali beze změn, podíl rostoucích a klesajících titulů je na začátku obchodování prakticky vyrovnaný.

DNES OČEKÁVÁME:

  • V Evropě nás dnes nečeká žádný důležitý makroekonomický údaj, to stejné platí také pro USA.
  • Na dluhopisovém trhu bude prodávat pokladniční poukázky v objemu až 6,8 mld. EUR Francie (15:00)
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).