Hlavní navigace

Trhy v očekávání dění v USA

1. 10. 2013
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Dnes se poprvé po 17 letech ocitly Spojené státy v platební neschopnosti. Počínaje dneškem zůstalo doma asi 800 tis. státních zaměstnanců, došlo k uzavření některých státních institucí, které by však neměly výrazně ohrozit chod státu.

Vyjednávání ohledně dluhového stropu a zdravotnické reformy budou nadále pokračovat. Pro trhy je teď zásadní datum 17. října, kdy dojde k naražení do dluhového stropu a do té doby se mezi sebou musí Sněmovna reprezentantů a Senát dohodnout. Tato informace rozhodně není pro trhy dobrou zprávou, ale přesto se dnešní obchodování neslo v zelených číslech.

Americké trhy dnes přidávají takřka 0,7 %.  Americký index S&P 500 se po otevření trhu obchoduje na hodnotě 1.683 bodů (+0,6 %), index Dow Jones se pohybuje na 15.100 bodech (+0,4 %). Tento efekt však nemusí trvat příliš dlouho. Trhy budou v nejbližších dnech reagovat asi především na situaci v USA, a to může znamenat v následujících dnech zvýšenou volatilitu.

Index DAX se celý den pohybuje okolo +0,8 % nárůstu a v 16:30 se jeho hladina pohybuje okolo 8.656 bodů. Největšími tahouny jsou dnes bankovní tituly (CBK +2,2 %, DBK +1,3 %). Výrazně posiluje i Lufthansa +2,4 % a Siemens +2,7 %. Naopak nejvíce oslabuje Henkel o –1,5 %.

Komodity dnes silně poklesávají. Ropa odepisuje takřka 1 %. Drahé kovy oslabují včele se stříbrem –5 % a zlatem –3,5 %.

Pražská burza se dnes po otevření trhu obchoduje vesměs v kladných číslech. Mezi výjimky patří akcie Fortuny, Phillip Morris a VIG, které jen mírně odepisují. Nejvíce dnes roste Erste, která přidává +1,5 %, a akcie CETV +3,3 %. Index PX se v 15:30 pohybuje na úrovni 962 bodů a přidává tedy 0,6 %.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).