Hlavní navigace

Trhy tento týden zaznamenají smíšené výsledky ekonomických indikátorů

2. 5. 2016
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Příjmy amerických domácností v březnu vzrostly o 0,4 % m/m (trh 0,3 %), ale výdaje pouze o 0,1 % m/m (trh 0,2 % m/m).

Deflátor soukromé spotřeby potvrdil očekávání trhu, 0,1 % m/m a 0,8 % y/y. V jádrovém vyjádření pak ceny vzrostly o 0,1 % m/m a 1,6 % y/y. Index očekávání Michiganské univerzity poklesl o 0,7 bodu na 89 bodu, o jeden méně než čekal trh.

HDP za eurozónu vzrostl za první čtvrtletí o 0,6 % q/q (trh 0,4 %) a o 1,6 % y/y (trh 1,4 %). Spotřebitelská inflace v dubnu poklesla na –0,2 % y/y, jádrová zpomalila na 0,7 % y/y.

Maloobchodní tržby v Německu v březnu se propadly o 1,1 % m/m, když trh čekal 0,4 %. Naopak francouzské spotřebitelské ceny vzrostly o 0,1 % m/m a tedy poklesly o 0,1 % y/y.

Evropská komise potvrdí dobré ekonomické vyhlídky Evropy

Americký dolar během minulého týdne ztrácel a v sumě nakonec odepsal 2,2 %. Makroekonomická data mu totiž vůbec nepomáhala. Velká většina z nich totiž zaostala za očekáváním. Ať už to byly např. prodeje nových domů (511 tis. vs. 520 tis. očekávání), objednávky dlouhodobého zboží za březen (0,8 % vs. 1,9 % m/m očekávání trhu) nebo i vývoj HDP za první čtvrtletí, který přidal 0,5 % q/q (trh čekal 0,7 %, SG 0,2 %). Na druhou stranu z USA přišly i pozitivní zprávy (soukromá spotřeba přidala 1,9 % q/q, když trh čekal 1,7 % q/q, soukromé příjmy pak vzrostly o 0,4 % q/q, deflátor soukromé spotřeby, který je hlavním inflačním ukazatelem pro Fed, dostál očekávání na úrovni 0,1 % m/m (0,8 % y/y) a v jádrové vyjádření podle očekávání 0,1 % m/m (1,6 % y/y)).

Do tohoto množství dat minulý týden ještě zasedal měnový výbor americké centrální banky, který podle očekávání nepřinesl žádnou změnu našeho náhledu na budoucí kroky americké měnové autority. Stále očekáváme pouze jedno zvýšení sazeb pro letošní rok. FOMC totiž opět zopakoval, že pokračuje v podrobném sledování inflačních indikátorů a globálního ekonomického a finančního vývoje. O něco pozitivnější hodnocení především vnějších rizik než bylo před měsícem.

První odhady vývoje HDP za Q1 16 byly zveřejněny i pro eurozónu. Její ekonomika vzrostla o 0,6 % q/q, když trh čekal 0,4 %. Vyjádřeno meziroční dynamikou to potom činí 1,6 % (trh 1,4 %). Údaje za HDP byly zveřejněny za dva velké členské státy Francii a Španělsko. Ty také podtrhly pozitivní náladu. Španělský HDP vzrostlo o 0,8 % q/q (3,4 % y/y), trhy byl v obou případech o 0,1 pb níže. Francouzský domácí produkt se pak zvýšil o 0,5 % q/q a 1,3 % y/y). Na druhou stranu inflační tlaky v eurozóně vyjádřené indexem CPI poklesly více, než čekali tržní analytici. Předběžné dubnové údaje naznačují prohloubení spotřebitelské inflace na –0,2 % m/m, zpomalení na 0,7 % y/y.

Z americké ekonomiky by tento týden mohly přijít pozitivnější údaje, než tomu bylo za minulý týden. Investoři i představitelé Fedu by tak mohli být ujištěni, že jí daří dobře. To by mohlo mít podobu dobré tvorby pracovních míst. Americká ekonomika v nezemědělských sektorech mohla opět i v dubnu vytvořit více jak 200 tis. pracovních míst. Počet nových žadatelů o práci by se měl udržet kolem historických minim. V Evropě pak tento týden na velmi dobré výsledky o HDP z minulého čtvrtletí navážou solidní čísla o indikátorech důvěry včetně indexů PMI. Evropská komise vydá svou pololetní prognózu, která by měla potvrdit pokračování růstového tempa. Ve Španělsku pak po politickém patu, který nepomohl vyřešit ani král, bude v úterý rozpuštěn parlament a nové volby budou vyhlášeny na 26. června.

Potvrzení růstových možností a dobrého trhu práce v USA by mohlo pro tento týden znamenat korekci dolaru k směrem k jeho silnějším úrovním, ač je v pondělí v londýnském City státní svátek a bude kvůli tomu v jednom ze světových finančních centrech o jeden den méně.

ČNB nebude měnit prozatímní nastavení měnové politiky

Předminulý týden byla koruna přilepena k technické hladině kurzového závazku 27,02 CZK/EUR, ale minulý týden tlak polevil a koruna se od úterý obchodovala kolem úrovně 27,04 CZK/EUR.

Vzhledem k tomu, že nebyla zveřejněna žádná zásadní data, tak definovaly tento pohyb hlavně klientské operace. Pravděpodobné opuštění závazku totiž centrální bankéři na minulém jednání konkretizovali do doby kolem poloviny roku 2017 a v současnosti by tak tvorba pozic na změnu kurzového režimu byla pro většinu investorů asi předčasná.

Minulé pondělí byly zveřejněny indikátory důvěry za duben, jejichž salda poklesla ve všech sledovaných složkách. Saldo spotřebitelského indikátoru pokleslo na 2 body, což je o 5,5 bodu níže než historické maximum z ledna letošního roku. Nicméně to ale stále představuje poměrně optimistický pohled. Zhoršila se i podnikatelská důvěra, která poklesla o 1,5 bodu na 12,7. V souhrnu tedy saldo celkového indikátoru pokleslo z 11,9 na 10,5 bodu.

Obchodování s korunou bude poklidné i v tomto týdnu. Ačkoliv ve čtvrtek bude zasedat bankovní rada ohledně nastavení měnové politiky, tak se i přesto, že bude představena nová prognóza, nečeká žádné překvapení v nastavení měnové politiky. Nová prognóza ČNB by zajímavé informace ovšem mohla přinést, ať už z titulu dalšího směřování inflace, tak i hodnocení zpomalující české ekonomiky.

Ostatní regionální měny během minulého týdne ztrácely. Maďarský forint v týdenním hodnocení ztratil 0,6 %. V úterý podle očekávání trhu rozhodla maďarská centrální banka o dalším snížení základní úrokové sazby o 15 bb, stejně jako v březnu. Dynamika cen totiž dosahuje –0,2 % y/y, a i výhled je nízký. Na trhu se tak množí spekulace, že centrální banka se už během letošního roku může dostat k nulové hranici a dalším krokem by tak mohlo být zavedení kurzového závazku podle vzoru ČNB.

Tip do článku - účto fakturace duben

Polský zlotý pak během týdne oslabil o 0,7 %, když se obchodování po propadu na přelomu minulých dvou týdnů neslo už v poklidnějším duchu. Absence zásadních makroekonomických dat tomu napomohla. Předběžné výsledky za duben v pátek byly zveřejněny pro spotřebitelskou inflaci. Ta dosáhla na meziměsíční růst o 0,3 %, ale meziročně díky efektům základny vykázala na –1,1 %. V pátek na tyto údaje bude mít šanci zareagovat centrální banka na svém jednání. Trhy ovšem nečekají změnu nastavení základních úrokové sazby. Rétorika na tiskové konferenci se zase ponese v duchu komunikace z posledních zasedání, když představitelé měnového výboru polské centrální banky se zaměřovali na to, že budoucí vývoj ekonomiky by měl přivést inflaci k cíli a že tedy není nutné v současné době měnit její nastavení.

Česká swapová výnosová křivka zvýšila v pátek svůj sklon, když její dlouhý konec vzrostl o bod. Následovala tak svůj eurový protějšek, který vzrostl o dva body na kratším a o tři body na delším konci.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).