Hlavní navigace

Trhy téměř nehybně čekají na ECB

Pokorný František

Na evropských trzích dnes probíhá klidné obchodování v mírných ziscích. Německý index DAX dnes připisuje 0,21 % a pohybuje se tak okolo 10.263 bodů.

Příčinou velmi pozitivní nálady na trzích v posledních dnech je očekávání, že čtvrteční zasedání Evropské centrální banky přinese očekávané stimuly pro evropskou ekonomiku. Očekávání jsou tak vysoko, že ani dnešní pozitivní německá makrodata, která silně překonala očekávání, nedokázala s trhy výrazněji pohnout. Situace tak představuje zvýšené riziko poklesů na trzích, pokud ECB nenaplní očekávání investorů. 

Americké trhy dnes otevřely do zisku a očekávalo se, že budou dohánět včerejší růst v Evropě. Po snížení výhledu globálního růstu Mezinárodním měnovým fondem však trhy nenašly dostatečné momentum a pohybují se dnes kolem nuly nebo mírně v záporu. Oznámení MMF také stojí za dnešním výprodejem na ropě, kdy americká WTI klesá o 3,78 % a obchoduje se za 46,85 USD za barel.

Z korporátních událostí dnes stojí za zmínku Delta Air Lines, jejíž výsledky za čtvrtý kvartál překonaly očekávání investorů a akcie dnes rostou o 4,39 % a obchodují se tak za 47,85 USD.  Další zajímavý vývoj je dnes na akciích společnosti Smith & Wesson, které po díky navýšení výhledů hospodaření pro fiskální rok 2015 rostou o 14,29 % a obchodují se za 11,45 USD.

V komentáři z 5. ledna 2015 jsem po poklesech doporučoval k nákupu titul BMW. Akcie této společnosti se tehdy dala koupit za cenu pod 85 EUR. Investoři, kteří titul nakoupili, mají dnes možnost pozici uzavřít na ceně kolem 95 EUR, tedy s takřka 12% ziskem.

Našli jste v článku chybu?