Hlavní navigace

Trhy paradoxně zvedají špatná data z USA. Proč tomu tak je?

15. 6. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Trhy umazaly ztráty kvůli sníženému ratingu Španělska. Paradoxně naději živí slabší data z amerického trhu práce. Proč?

Komentář trhu

Pražská burza se v závěru včerejšího obchodování vrátila k denním maximům, index PX tak uzavřel silnější o 0,27 %. Také většina evropských trhů odmazala z větší části denní ztráty, když negativní náladu po snížení ratingu Španělska agenturou Moody’s, vymazala paradoxně slabší týdenní data z trhu práce v USA, což opět zvyšuje nadějí na uvolnění měnové politiky Fedem. Pomohly také spekulace, že v Řecku sílí preference stran, jež chtějí spolupracovat s Troikou. Evropské banky ztrácely, přesto se Komerční banka stala lídrem domácí burzy a posílila o 2,36 % na 3 470 Kč. Erste Group vzrostla jen nepatrně  (356,9 Kč). Zájem o ČEZ zůstává na bodu mrazu, titul uzavřel slabší o 0,4 % na 725 Kč, cena elektřiny pokračuje v propadu pod 48 Eur. CETV kleslo o 2,1 %, na valné hromadě nedošlo k žádnému překvapení. JPMorgan upravil cílovou cenu směrem dolů na 12,5 USD. KITD po zprávách o spolupráci s Deutsche Bank v oblasti strategických transakcí posílil ve středu v USA o 18 % na 4 USD, na domácím trhu si včera akcie připsala 1,4 %.

skoleni_29_6

Komentář k americkému obchodování

Úvod do amerického obchodování obstarala makrodata, index spotřebitelských cen (nižší než se čekalo) a vyšší počet žadatelů o podporu. Obě čísla jakoby nahrávala očekávání, že FED na svém nadcházejícím zasedání učiní akci na podporu US ekonomiky. Trhy podle toho zareagovaly a začaly růst. Po 21 h. se na trhu objevují spekulace o přípravách centrálních bank na dodání likvidity po řeckých volbách, pokud to bude třeba a akcie prudce navýšily své zisky a dostaly až na denní maxima. Měřeno indexem S&P 500 na 1 333 bodů (+1,44 %). Z jednotlivých titulů významně rostly akcie výrobce solárních panelů Ja Solar (až +24 %), když navzdory zprávě o snížení financování sektoru ze strany čínských bank, JASO oznámilo, že „má dost hotovosti“ a ohlásilo zpětný odkup akcií. Naopak Nokia padala až o 17%, po oznámení zrušení 10 000 pracovních míst. Zemní plyn rostl o 15 % po reportu o nižších zásobách. Rozdílným vývoje prošly obě ropy,  WTI +1,92 %, Brent –0,10 %. Také zlato (+0,52 %) a stříbro (-0,49 %) se rozešly. Závěr indexů: Dow Jones 12 652 bodů +1,24%, S&P 500 1 329 bodů +1,06 %, Nasdaq 2 836 bodů +0,63%.

Pegas: Neutrální. DD: Koupit. Cílová cena: 526 Kč

Pegas Nonwovens pořádá dnes valnou hromadu. Na programu jsou standardní body včetně schválení dividendy. Navržená dividenda 1,05 EUR na jednu akcii znamená výplatní poměr téměř 70 % a hrubý dividendový výnos 6,4 %. Rozhodný den pro výplatu dividendy by měli akcionáři odhlasovat podle návrhu managementu na 19. října, to implikuje poslední den obchodování s nárokem na tuto dividendu na 16. října a výplata by měla proběhnout od 30. října.

Autor článku

Autor je ředitelem odboru analýz J&T Banky.

Autor je vedoucí obchodního oddělení J&T Banky.


Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).