Hlavní navigace

Trhy panikaří. Bojí se utahování měnových kohoutků v USA

1. 7. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Trhy netrpělivě vyhlíží data z amerického trhu práce. Jejich důležitost souvisí s panikou kolem ukončování kvantitativního uvolňování Fedu.

Hlavní trhy 

Makro data

Jako vždy první týden v měsíci budou tomuto týdnu dominovat data z amerického trhu práce, která budou zveřejněna v pátek. Důležitost těchto údajů ještě vzrostla v souvislosti s panikou kolem blížícího se začátku ukončování kvantitativního uvolňování Fedu. Pokud bude údaj poblíž očekávaných hodnot, měl by trh zůstat v klidu, ovšem na odchylky by tentokrát mohl být mimořádně citlivý. Rychlejší růst by nejen utvrdil očekávání, že konec kvantitativního uvolňování je v dohledu, ale mohl by vyvolat (neadekvátní) spekulace o urychlení začátku konce kvantitativního uvolňování. Naopak slabá čísla by se sečetla s výroky činitelů Fedu a pak bychom mohly být svědky další výrazné korekce růstu výnosů. Další důležitou událostí bude zasedání ECB. Nečekáme změnu sazeb (především ne pokles depozitní sazby pod nulu), ale prohlášení a tiskovka budou pro trh důležitým vodítkem pro odhad dalšího vývoje měnové politiky ECB a tím pádem i možným zdrojem reakcí. Z dalších dat budou důležité americké indexy nákupních manažerů ISM. Bude se sledovat hlavně výrobní index, který minulý měsíc klesl lehce pod 50. Nyní se čeká návrat do expanze. V Evropě budou zveřejněny finální PMI indexy, měly by potvrdit relativně optimistické poselství z předběžných údajů. Maloobchodním tržbám za eurozónu by měl pomoci německý údaj, takže lze čekat lepší výsledek, než jsou aktuální tržní očekávání (vytvořená před zveřejněním německého údaje). Konečně v pátek budou zveřejněny důležité německé objednávky v průmyslu, měly by potvrdit zlepšování stavu německé ekonomiky. Problémem je volatilita tohoto údaje, možnost i podstatného zklamání s nervózní reakcí trhu nelze zdaleka vyloučit. 

FX a FI

Částečně díky vyjádřením činitelů Fedu, částečně díky přirozenému zklidnění po prudké reakci, dochází ke korekci na trzích. Projevuje se to odražením kurzu dolaru k euru od psychologické úrovně 1,30, čekáme, že v tomto týdnu bude stabilizace pokračovat a kurz se bude držet poměrně blízko 1,30 na z hlediska dolaru slabší straně. K poměrně výrazné korekci dochází i u dluhopisů, zde by měl být obzvlášť důležité údaje z amerického trhu práce. Z rizikových aktiv je poměrně jasná situace u cenných kovů – pokračuje kapitulace a kde je dno ví jen bůh. Další komodity se zklidňují, dobrým příkladem je ropa, Brent se odrazil od psychologické podpory 100 a pomalu roste. Ke korekci dochází i u akcií, její trvalost může hodně ovlivnit trh práce v USA 

skoleni_8_6

CEE region 

Makro data

Tento týden bude zasedat polská centrální banka (čekáme poslední snížení sazeb v cyklu) a bude zveřejněna řada údajů, především indexy nákupních manažerů v regionu. V ČR pak obchodní bilance a maloobchodní tržby. 

FX a FI

Trhy se postupně uklidňují po reakci na Fed. Čekáme pokračování uklidňování. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).