Hlavní navigace

Trhy padají po oznámení FEDu

Josef Němý

Západoevropské akcie dnes padají zhruba o 2 %.

Doba čtení: 1 minuta

Pokles začal už v nočním obchodování na asijských trzích po oznámení, že japonská centrální banka nebude zvyšovat monetární stimuly a k tomu se přidaly zvyšující se obavy, že svou měnovou politiku začne brzy utahovat americký Fed.

Západoevropské akcie dnes padají zhruba o 2 %. Pokles začal už v nočním obchodování na asijských trzích po oznámení, že japonská centrální banka nebude zvyšovat monetární stimuly a k tomu se přidaly zvyšující se obavy, že svou měnovou politiku začne brzy utahovat americký Fed. V západní Evropě dnes ztrácejí prakticky všechny sektory, nejvíce finanční a komoditní tituly. Index těžebních společností dokonce spadl na nejnižší úroveň od roku 2009. Přibližně o 1 % zatím oslabují také americké indexy. Stejně jako v Evropě se i na druhé straně Atlantiku nejméně daří finančním a těžebním akciím.

dan_z_prijmu

Pražská burza dnes oslabila o 0,7 %, když ztráty VIG a ČEZ (oba –1,5 %) alespoň částečně kompenzoval zisk jiné velké emise Telefonicy ČR (+0,8 %). Akcie Unipetrolu dnes stagnovaly, ačkoli firma ráno představila podrobnou strategii pro roky 2013–17. Unipetrol mimo jiné plánuje v následujících pěti letech dosáhnout kumulovaný provozní zisk EBITDA 25 mld. Kč a zatím nemá „pevný plán“ na případnou výplatu dividendy.

Další zajímavé informace přišly v souvislosti s červnovými povodněmi v ČR a okolních zemích. Pro pojišťovnu VIG to přinese po kompenzaci ze zajištění zvýšení nákladů o 40–45 mil. EUR, což odpovídá přibližně třetině kvartálního zisku neboli 8–9 Kč na akcii (necelé 1 % z tržní ceny). Povodně přinesou ztrátu i ČEZ, konkrétně 50 až 100 milionů korun, což ale odpovídá pouhým 0,1–0,2 korunám na akcii.

Našli jste v článku chybu?