Hlavní navigace

Trhy padají po oznámení FEDu

11. 6. 2013
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Západoevropské akcie dnes padají zhruba o 2 %.

Pokles začal už v nočním obchodování na asijských trzích po oznámení, že japonská centrální banka nebude zvyšovat monetární stimuly a k tomu se přidaly zvyšující se obavy, že svou měnovou politiku začne brzy utahovat americký Fed.

Západoevropské akcie dnes padají zhruba o 2 %. Pokles začal už v nočním obchodování na asijských trzích po oznámení, že japonská centrální banka nebude zvyšovat monetární stimuly a k tomu se přidaly zvyšující se obavy, že svou měnovou politiku začne brzy utahovat americký Fed. V západní Evropě dnes ztrácejí prakticky všechny sektory, nejvíce finanční a komoditní tituly. Index těžebních společností dokonce spadl na nejnižší úroveň od roku 2009. Přibližně o 1 % zatím oslabují také americké indexy. Stejně jako v Evropě se i na druhé straně Atlantiku nejméně daří finančním a těžebním akciím.

legislativni_zmeny_21

Pražská burza dnes oslabila o 0,7 %, když ztráty VIG a ČEZ (oba –1,5 %) alespoň částečně kompenzoval zisk jiné velké emise Telefonicy ČR (+0,8 %). Akcie Unipetrolu dnes stagnovaly, ačkoli firma ráno představila podrobnou strategii pro roky 2013–17. Unipetrol mimo jiné plánuje v následujících pěti letech dosáhnout kumulovaný provozní zisk EBITDA 25 mld. Kč a zatím nemá „pevný plán“ na případnou výplatu dividendy.

Další zajímavé informace přišly v souvislosti s červnovými povodněmi v ČR a okolních zemích. Pro pojišťovnu VIG to přinese po kompenzaci ze zajištění zvýšení nákladů o 40–45 mil. EUR, což odpovídá přibližně třetině kvartálního zisku neboli 8–9 Kč na akcii (necelé 1 % z tržní ceny). Povodně přinesou ztrátu i ČEZ, konkrétně 50 až 100 milionů korun, což ale odpovídá pouhým 0,1–0,2 korunám na akcii.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).