Hlavní navigace

Trhy nepřekvapila žádná negativní zpráva

22. 5. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Po hektických 14 dnech se trhy zdá se aspoň na chvíli uklidnily

Zdá se, že už jen to, že nepřišla žádná negativní zpráva, některým stačí k optimističtější náladě. Trochu pomohl víkendový summit G8, který přinesl několik prohlášení na podporu řeckého setrvání v EMU. Nejisota (nebo spíš jistota dalších turbulencí) ale přetrvává. Regionální měny včera celý den posilovaly, koruna se vrátila zpátky k 25,0, podobně zlotý, který se minulý týden dostal až na 4,40 je teď na 4,31. Euro také o něco posílilo k 1,28 k dolaru. Rozhodně to ale nemůžeme považovat za dlouhodobý stav.

ECB se zatím nevrátila k nákupům vládních bondů na trhu a nechává tak SMP u ledu už desátý týden. Draghi se drží toho, že sice má tenhle program k dispozici, ale že ECB už udělala dost a na tahu jsou politici. Navíc, v objemu v jakém ECB SMP používala, stačil stěží na zastavení růstu výnosů. A to za cenu, že si ECB zhorší strukturu svých aktiv.

Včera se poprvé setkali nový francouzský ministr financí Pierre Moscovici se svým již zavedeným protějškem W. Schäublem. Byla to takové oťukávačka před setkáním prezidenta Hollanda s kancléřskou Merkelovou na neoficiálním summitu představitelů zemí EMU, který proběhne zítra. První cíl, který si Hollande podle všeho stanovil, je přimět Němce k souhlasu s eurobondem jako prostředkem k podpoře růstu. Minimálně včera ale k žádnému posunu názorů nedošlo – eurobondy stále nejsou pro Němce odpovědí. Podporu naopak Francouzi určitě najdou u Španělů a Italů. I když, španělský premiér M. Rajoy včera prohlásil, že víc než eurobond (který potřebuje svůj čas) je potřeba zajištění finanční stability (o runu na banky jsme psali minulý týden) – evidentně byla jeho slova určena ECB.

Podle agentury Reuters se dostalo čínské vládě mimořádného privilegia. Jako vůbec první zahraniční vláda (resp. její centrální banka) má možnost nakupovat dluhopisy přímo u americké vlády a ne u primárních dealerů na trhu. Tento režim údajně běží už od června 2011. Čína sice neušetří na poplatcích (ty se neplatí ani u primárních dealerů), ale může se dostat k lepší ceně s tím jak její poptávka zůstává do jisté míry ukrytá před trhem.

skoleni_8_6

V Polsku včera vyšla průmyslová produkce za duben, po březnovém propadu na 0,7% y/y zase o něco zrychlila na 2,9% (trh čekal 2,8%, my 1,8%). Stále si myslíme, že výkon průmyslu bude v následujících měsících slabší a to zejména z důvodu slabší zahraniční poptávky (slabý zlotý nedokáže plně vykompenzovat dopady zpomalující evropské ekonomiky)Jinak pro ty co hltají každé slovo o americkém QE3: představitel Fedu Lockhart, který je považován spíše za jestřába, prohlásil, že okolnosti mluví pro pokračování v úsilí o zrychlení růstu ekonomiky a snížení nezaměstnanosti. QE3 by neshazoval ze stolu, i když pro něj zatím čas neuzrál.


.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).