Hlavní navigace

Trhy nepřekvapila žádná negativní zpráva

Petr Bittner

Po hektických 14 dnech se trhy zdá se aspoň na chvíli uklidnily

Zdá se, že už jen to, že nepřišla žádná negativní zpráva, některým stačí k optimističtější náladě. Trochu pomohl víkendový summit G8, který přinesl několik prohlášení na podporu řeckého setrvání v EMU. Nejisota (nebo spíš jistota dalších turbulencí) ale přetrvává. Regionální měny včera celý den posilovaly, koruna se vrátila zpátky k 25,0, podobně zlotý, který se minulý týden dostal až na 4,40 je teď na 4,31. Euro také o něco posílilo k 1,28 k dolaru. Rozhodně to ale nemůžeme považovat za dlouhodobý stav.

ECB se zatím nevrátila k nákupům vládních bondů na trhu a nechává tak SMP u ledu už desátý týden. Draghi se drží toho, že sice má tenhle program k dispozici, ale že ECB už udělala dost a na tahu jsou politici. Navíc, v objemu v jakém ECB SMP používala, stačil stěží na zastavení růstu výnosů. A to za cenu, že si ECB zhorší strukturu svých aktiv.

Včera se poprvé setkali nový francouzský ministr financí Pierre Moscovici se svým již zavedeným protějškem W. Schäublem. Byla to takové oťukávačka před setkáním prezidenta Hollanda s kancléřskou Merkelovou na neoficiálním summitu představitelů zemí EMU, který proběhne zítra. První cíl, který si Hollande podle všeho stanovil, je přimět Němce k souhlasu s eurobondem jako prostředkem k podpoře růstu. Minimálně včera ale k žádnému posunu názorů nedošlo – eurobondy stále nejsou pro Němce odpovědí. Podporu naopak Francouzi určitě najdou u Španělů a Italů. I když, španělský premiér M. Rajoy včera prohlásil, že víc než eurobond (který potřebuje svůj čas) je potřeba zajištění finanční stability (o runu na banky jsme psali minulý týden) – evidentně byla jeho slova určena ECB.

Podle agentury Reuters se dostalo čínské vládě mimořádného privilegia. Jako vůbec první zahraniční vláda (resp. její centrální banka) má možnost nakupovat dluhopisy přímo u americké vlády a ne u primárních dealerů na trhu. Tento režim údajně běží už od června 2011. Čína sice neušetří na poplatcích (ty se neplatí ani u primárních dealerů), ale může se dostat k lepší ceně s tím jak její poptávka zůstává do jisté míry ukrytá před trhem.

V Polsku včera vyšla průmyslová produkce za duben, po březnovém propadu na 0,7% y/y zase o něco zrychlila na 2,9% (trh čekal 2,8%, my 1,8%). Stále si myslíme, že výkon průmyslu bude v následujících měsících slabší a to zejména z důvodu slabší zahraniční poptávky (slabý zlotý nedokáže plně vykompenzovat dopady zpomalující evropské ekonomiky)Jinak pro ty co hltají každé slovo o americkém QE3: představitel Fedu Lockhart, který je považován spíše za jestřába, prohlásil, že okolnosti mluví pro pokračování v úsilí o zrychlení růstu ekonomiky a snížení nezaměstnanosti. QE3 by neshazoval ze stolu, i když pro něj zatím čas neuzrál.


.

Našli jste v článku chybu?