Hlavní navigace

Trhy na Rusnokovu vládu nereagují

Martin Lobotka

Prezident M. Zeman včera jmenoval vládu vedenou J. Rusnokem. Ten ve svém inauguračním projevu zopakoval, že cílem vlády budou hlavně prorůstová opatření a obnovení čerpání evropských fondů.

Doba čtení: 1 minuta

Doba působení této vlády je ale ve hvězdách. Důvěru sněmovny (o kterou chce Rusnok žádat kolem 8.8.) nejspíš nezíská, otázkou bude, koho pověří prezident dalším pokusem (a jak dlouho mu bude trvat než vůbec někoho vybere). Pokud by měla tato vláda úřadovat déle, hrozí reálně rozpočtové provizorium na příští rok, což ale takto před volbami, kdy mají vlády tendence k přehnanému utrácení, možná není špatně. Trhy na tuto očekávanou událost logicky nereagovaly.

Včerejšek byl na data chudý. A dnešek nebude o moc lepší. Kromě toho co vyšlo ráno a o čem jsme psali již včera (čínská obchodní bilance a německá inflace) stojí za zmínku francouzský průmysl. I ten rostl v dubnu nad očekávání (podobně jako německý), konkrétně o 2,2 % m/m a čekala se tedy výraznější korekce. Ta sice přišla, ale pokles o 0,4 % m/m nevěstí nic hrozného. Francouzská ekonomika tak má šanci vyhoupnout se z recese už ve 2Q13. Odhady jí zatím předpovídají stagnaci.

dan_z_prijmu

Agentura S&P snížila rating Itálie na BBB, která se tak dostala jen dva stupně nad spekulativní pásmo. A projevilo se to hned na včerejší aukci 7 mld. EUR jednoletých papírů, kdy výnos vzrostl na nejvyšší hodnotu od března, 1,078%.

Zveřejněn byl zápis z posledního zasedání FOMC. Neukázal nic převratného – zhruba polovina členů FOMC by chtěla do konce roku zastavit program odkupu dluhopis, spousta členů ale chce vidět další pokrok na trhu práce předtím, než podpoří snižování / zastavení odkupu (poslední data z trhu práce, která vyšla až po zasedání, byla velice dobrá, 195 tis. míst). Bernanke k tomu včera ještě dodal, že „vysoce akomodativní měnová politika je to, co americká ekonomika v dohledné době potřebuje“. Dolar oslabil, dostal se vůči EUR k 1,31 (z 1,28, čili hodně výrazný pohyb, dle našeho zas tolik Bernanke neřekl. Trh teď ovšem všechny jeho výroky bere hodně citlivě).

Našli jste v článku chybu?