Hlavní navigace

Trhy mají špatnou náladu. V červených číslech se uzavírá v Americe i u nás

20. 4. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Jak se mají trhy? Přečtěte si novinky očima analytiků J&T Banky Davida Nového a Milana Vaníčka.

Komentář k trhu

Pražská burza nenavázala na dvě růstové seance a uzavřela v červených číslech. Index PX uzavřel poklesem o 0,5 % na závěrečné hodnotě 917,8 bodů. Nutno dodat, že obchodování bylo doslova v „prázdninovém“ tempu s podprůměrnými objemy obchodů.

Pozitivní úvod obchodování měly především akcie ČEZ, titul byl podpořen nákupním doporučením od S&P se zvýšením cílové ceny z 813 Kč na 929 Kč. Akcie se tak v úvodu obchodovaly i za ceny 777 Kč avšak likvidita byla velice podprůměrná a v konečném součtu dosáhla hodnoty necelých 110 mil. Kč. Akcie se v samotném závěru dostaly pod prodejní tlak a uzavřely slabší o 0,5 % na ceně 765 Kč.

Valná hromada Telefóniky  CR schválila dle ohlášeného plánu dividendu 27 Kč a pak také snížení kapitálu o 13 Kč. Tyto kroky však neměly žádný dopad na obchodování a titul v nikterak velkém zájmu investorů uzavřel s minimální změnou (-0,2 %) na ceně 379,1 Kč.

Telefonica CR: Neutrální. DD: Držet. Cílová cena: 427 Kč

Dle očekávání včerejší řádná valná hromada společnosti Telefonica CR schválila návrh na řádnou dividendu ve výši 27 Kč/akcii, snížení základního jmění o 13 Kč/akcii (následnou distribuci akcionářům) a odkup vlastních akcií až do výše 10 % společnosti po dobu pěti let.

PMČR: Neutrální/Nega­tivní. Dlouhodobé doporučení: Revize. Cílová cena: Revize

Dle včerejšího komentáře mateřské společnosti PMČR, tedy PM Int., se v prvním čtvrtletí 2012 trh s cigaretami v ČR snížil o 2,9% r/r na 4,6 mld. jednotek. Dodávky cigaret se snížily o 6,0 % při meziročním snížení tržního podílu o 1,4 procentního bodu na 43,6 % (44,3 % za celý rok 2011). Zmíněná data pro ČR vnímáme v souladu s očekáváním, kdy především zvýšení spotřební daně od počátku roku přináší tradičně snížení celkového trhu.

skoleni_8_6

Komentář k americkému trhu

Americké akciové trhy včera otevřely v zisku, když investory nadchly lepší výsledky Bank of America, Morgan Stanley a také úspěšná aukce španělských dluhopisů. Optimistická nálada ale dlouho nevydržela a po spíše horších makrodatech americké trhy otočily do ztrát, ve kterých zůstaly během celé obchodní seance. Menší nervozitu podporoval také večerní růst výnosů francouzských dluhopisů po neověřených spekulacích o možném snížení ratingu Francie, které byly později vyvráceny (nebo napětí před prezidentskými volbami?).

Nejhorším sektorem byly technologie vedené poklesem akcií Apple o 3,44%, následovány dopravou. Široký S&P index uzavřel na 1 376,92 bodech (-0,59%), DJ (-0,53%) a technologický Nasdaq (-0,79%). Mezi komoditami nebyl skoro žádný pohyb kromě zemního plynu, který opět odepsal 2,36%. Po uzavření trhu reportoval výsledky Microsoft (after +2,5%), který na čistém zisku i tržbách překonal očekávání trhu.    

Autor článku

Autor je ředitelem odboru analýz J&T Banky.

Autor je vedoucí obchodního oddělení J&T Banky.


Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).