Hlavní navigace

Trhy jsou kvůli svátku v USA líné

Marek Dřímal

Začátek týdne byl na trzích velmi klidný. Může za to poměrně uprázdněný kalendář makro údajů i svátek v USA.

Doba čtení: 2 minuty

Zprávy a události

Německé ceny výrobců v prosinci poklesly o 0,3 % m/m (trh očekával stagnaci). Meziroční dynamika dosáhla 1,5 % (trh +1,7 % y/y).

Nezaměstnanost na Slovensku vzrostla z listopadových 13,9 % na 14,4 % v prosinci.

Důvěra podnikatelů v maďarskou ekonomiku v lednu zůstala na své prosincové hodnotě –11,3 bodu. Důvěra spotřebitelů se však zlepšila z –49,3 bodu na –43,4 bodu. Celkový indikátor důvěry v ekonomiku tak mírně vzrostl z –21,2 bodu na –19,6 bodu.

Euro v pondělí proti dolaru beze změn

Euro se proti dolaru během včerejšího obchodování prakticky nepohnulo a nakonec uzavřelo na své páteční hodnotě mírně nad úrovní 1,33 USD/EUR. Americké trhy zůstaly kvůli svátku zavřené a do obchodování nezasáhly ani žádné zásadní makroekonomické indikátory. V Německu byly zveřejněny pouze prosincové ceny výrobců, které překvapivě poklesly o 0,3 % m/m (trh očekával meziměsíční stagnaci). Meziročně se německé výrobní ceny zvýšily o 1,5 % (trh +1,7 %).

Novým šéfem skupiny ministrů financí zemí eurozóny byl po Jean-Claudu Junckerovi z Lucemburska zvolen Holanďan Jeroen Dijsselbloem. Ten na následné tiskové konferenci přislíbil zachovat kontinuitu dosavadní politiky euroskupiny.

Dnes bude zveřejněn lednový německý ZEW index měřící důvěru finančních trhů v německou ekonomiku. Podle konsenzu trhu by se měla výrazně zlepšit složka očekávání situace za šest měsíců z prosincových 6,9 bodu na 12 bodů. Složka hodnocení současné situace by měla vzrůst jen mírně z 5,7 bodu na 6 bodů. Kolegové z SG jsou v obou případech mírně optimističtější a pokud by se jejich předpověď vyplnila, pozitivní překvapení by mělo prospět euru a rizikovým aktivům včetně regionálních měn.

Klidný začátek týdne na regionálních trzích

Začátek týdne byl na trzích velmi klidný kvůli svátku ve Spojených státech a poměrně prázdnému kalendáři makroekonomických údajů. Regionální měny se včera obchodovaly bez výraznějších výkyvů. Koruna mírně posílila k úrovni 25,60 CZK/EUR, forint zůstal prakticky beze změn. Naopak zlotý pokračoval v oslabování, když si připsal ztráty více než třetinu procenta. V Polsku se akumulují očekávání ohledně dalšího snížení sazeb centrální banky po nepříznivých údajích pro polský průmysl z minulého týdne.

Z dat jsme se včera dočkali pouze lednové důvěry v maďarskou ekonomiku, která zaznamenala mírné zlepšení díky nárůstu důvěry spotřebitelů.

dan_z_prijmu

Dnes nebudou v regionu zveřejněna žádná makroekonomická data. Trhy však budou sledovat německý lednový ZEW index a reagovat na případná překvapení. Očekávání jsou nastavena na mírné zlepšení hodnocení současné situace a výrazné zlepšení očekávání investorů (vpředhledící složky indexu).

Česká swapová křivka se včera nepohnula.

Našli jste v článku chybu?