Hlavní navigace

Trhy jsou kvůli svátku v USA líné

22. 1. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Začátek týdne byl na trzích velmi klidný. Může za to poměrně uprázdněný kalendář makro údajů i svátek v USA.

Zprávy a události

Německé ceny výrobců v prosinci poklesly o 0,3 % m/m (trh očekával stagnaci). Meziroční dynamika dosáhla 1,5 % (trh +1,7 % y/y).

Nezaměstnanost na Slovensku vzrostla z listopadových 13,9 % na 14,4 % v prosinci.

Důvěra podnikatelů v maďarskou ekonomiku v lednu zůstala na své prosincové hodnotě –11,3 bodu. Důvěra spotřebitelů se však zlepšila z –49,3 bodu na –43,4 bodu. Celkový indikátor důvěry v ekonomiku tak mírně vzrostl z –21,2 bodu na –19,6 bodu.

Euro v pondělí proti dolaru beze změn

Euro se proti dolaru během včerejšího obchodování prakticky nepohnulo a nakonec uzavřelo na své páteční hodnotě mírně nad úrovní 1,33 USD/EUR. Americké trhy zůstaly kvůli svátku zavřené a do obchodování nezasáhly ani žádné zásadní makroekonomické indikátory. V Německu byly zveřejněny pouze prosincové ceny výrobců, které překvapivě poklesly o 0,3 % m/m (trh očekával meziměsíční stagnaci). Meziročně se německé výrobní ceny zvýšily o 1,5 % (trh +1,7 %).

Novým šéfem skupiny ministrů financí zemí eurozóny byl po Jean-Claudu Junckerovi z Lucemburska zvolen Holanďan Jeroen Dijsselbloem. Ten na následné tiskové konferenci přislíbil zachovat kontinuitu dosavadní politiky euroskupiny.

Dnes bude zveřejněn lednový německý ZEW index měřící důvěru finančních trhů v německou ekonomiku. Podle konsenzu trhu by se měla výrazně zlepšit složka očekávání situace za šest měsíců z prosincových 6,9 bodu na 12 bodů. Složka hodnocení současné situace by měla vzrůst jen mírně z 5,7 bodu na 6 bodů. Kolegové z SG jsou v obou případech mírně optimističtější a pokud by se jejich předpověď vyplnila, pozitivní překvapení by mělo prospět euru a rizikovým aktivům včetně regionálních měn.

Klidný začátek týdne na regionálních trzích

Začátek týdne byl na trzích velmi klidný kvůli svátku ve Spojených státech a poměrně prázdnému kalendáři makroekonomických údajů. Regionální měny se včera obchodovaly bez výraznějších výkyvů. Koruna mírně posílila k úrovni 25,60 CZK/EUR, forint zůstal prakticky beze změn. Naopak zlotý pokračoval v oslabování, když si připsal ztráty více než třetinu procenta. V Polsku se akumulují očekávání ohledně dalšího snížení sazeb centrální banky po nepříznivých údajích pro polský průmysl z minulého týdne.

Z dat jsme se včera dočkali pouze lednové důvěry v maďarskou ekonomiku, která zaznamenala mírné zlepšení díky nárůstu důvěry spotřebitelů.

legislativni_zmeny_21

Dnes nebudou v regionu zveřejněna žádná makroekonomická data. Trhy však budou sledovat německý lednový ZEW index a reagovat na případná překvapení. Očekávání jsou nastavena na mírné zlepšení hodnocení současné situace a výrazné zlepšení očekávání investorů (vpředhledící složky indexu).

Česká swapová křivka se včera nepohnula.

Autor článku

Autor je analytikem Komerční banky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).