Hlavní navigace

Trhy čekají na zprávy o kvantitativním uvolňování. Co si z nich vyberou?

19. 8. 2013
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Trhy čekají na indexy nákupních manažerů z USA a EMU. Zajímá je i záznam z posledního jednání FOMC. Trh usilovně spekuluje o časování a tempu ukončování kvantitativního uvolňování a je dost možné, že si ze záznamu vybere něco čeho se chytí.

Hlavní trhy 

 Makro data: 

Tento týden bude relativně klidný a měl by se tedy nést plně v prázdninové atmosféře. Nejzajímavější bude sada předběžných indexů nákupních manažerů za EMU a USA, která by měla napovědět, zda pokračuje pozitivní vývoj ve vyspělých ekonomikách. Na druhém místě z hlediska zajímavosti bude záznam z posledního jednání FOMC. Trh usilovně spekuluje o časování a tempu ukončování kvantitativního uvolňování a je dost možné, že si ze záznamu vybere něco čeho se chytí. V USA ještě budou zveřejněny další údaje z trhu s rezidenčními nemovitostmi (prodeje nových a existujících domů), které by nijak zásadně neměli ovlivnit obchodování. Z Fedu promluví Fisher, ale se od čtvrtka do soboty bude konat pravidelná konference Fedu v Jackson Hole, která bude jistě pozorně sledována kvůli možným náznakům co dál v měnové politice vyspělých států. Z hlediska vývoje ceny ropy bude důležitý další vývoj v Egyptě. 

 FX a FI: 

Kurz eura k dolaru se drží stále zřetelně nad 1,30, na konci týdne se kurz držel přes 1,33. Spekulace na ukončování kvantitativního uvolňování by teoreticky měly pomáhat dolaru, čekáme tedy spíše pohyb k 1,30 než opačným směrem. Benchmarkové výnosy jak v USA tak v Německu popolezly nahoru a v USA se dostaly na lokální maximum těsně pod 2,8%. Opět hraje roli očekávaný vývoj měnové politiky Fedu, ovšem podle našeho názoru by měl být prostor pro další růst výnosů spíše omezený – inflace i sazby by měly zůstat nízké a ani v USA ani v EMU nečekáme přechod k rychlému růstu, spíš jen pozvolné a relativně mírné oživení. V uplynulém týdnu pokračoval korekce na cenných kovech, nevidíme důvod, proč by se měla změnit v otočení trendu. Nárůst fyzické poptávky podle našeho názoru nebude stačit na vyvážení ztráty zájmu finančních investorů (právě jejich zájem o zlato vytáhl jeho cenu do rekordních výšin). Oživující ekonomiky, rostoucí výnosy bezpečných státních dluhopisů a stále nízká inflace nevytvářejí prostředí, které by bylo příznivé pro investice do zlata. Cenu ropy vytlačila nahoru nestabilita v Egyptě, na konci minulého týden však došlo ke zřetelné korekci. Podle našeho názoru je však situace v celém regionu a obzvlášť v Egyptě nadále tak napjatá, že je nutné počítat s možností dalšího nárůstu rizikové prémie a tedy i růstu cen ropy. U akcií se objevuje tendence k vybírán zisků racionalizovaná obavami z utažení měnové politiky Fedu. Krátkodobě by mohl pokračovat lak na relativně mírný pokles cen akcií. 

legislativni_zmeny_21

CEE region 

 Makro data: 

V regionu bude celkem mrtvo, jediná věc hodná pozorování jsou polské mzdy a průmyslová produkce. U mezd se čeká růst o 2,8% r/r, u produkce o více než 5%. Data by tak měla potvrdit urychlující růst polské ekonomiky ve 2H13 a to, že polská CB zůstane v klidu. To, jak vidí polská CB situaci, ukážou ke konci týdne pak zápisky z ostatního zasedání polské CB. 

 FI a FX: 

Koruna by tento týden měla zůstat klidná a měla by zůstat v pásmu 25,50 až 25,80. Forint testuje psychologickou úroveň 300, podle nás by spíše měla vydržet. Zlotý asi zůstane volatilní. Po oslabení v poslední době by se dal čekat návrat blíže k 4,20. Dluhopisové trhy by měly převážně sledovat vývoj evropských benchmarků, tedy německých státních dluhopisů. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).