Hlavní navigace

Trhy čekají na zasedání ECB. Promluví Draghi proti euru?

Marek Dřímal

Trhy vyčkávají na dnešní zasedání ECB. Čeká nás pravděpodobně velmi špatné výsledky HDP. Pustí se Draghi do silného eura?

Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Zprávy a události

Německé tovární objednávky vzrostly meziměsíčně o 0,8 % (trh +0,7 %). Meziročně však zaznamenaly pokles o 1,8 % (trh –1,2 %).

Česká národní banka ponechala v souladu s očekáváním sazby beze změn na 0,05 %. Česká průmyslová produkce se v prosinci meziročně propadla o 12,5 % (trh čekal pokles o 11 %). Stavební aktivita zaznamenala v prosinci snížení o 17,3 %. Prosincová obchodní bilance zklamala přebytkem jen 6,4 mld. CZK (trh očekával 17,0 mld. CZK).

Polská centrální banka v souladu s očekáváním snížila základní sazbu o 25 bb na 3,75 %.

Dnes zasedá ECB

Na hlavních světových trzích byl včera poměrně klid. Bylo zveřejněno jen málo makroekonomických indikátorů a trhy tak spíše vyčkávaly na dnešní zasedání ECB. Společná evropská měna pokračovala v mírné korekci, když si proti dolaru odepsala zhruba půl procenta a uzavřela na mezibankovním trhu mírně nad 1,35 USD/EUR.

Německé prosincové tovární objednávky příjemně překvapily, když meziměsíčně vzrostly o 0,8 % a překonaly tak mírně očekávání trhu (+0,7 %). Tento nárůst sice nebyl schopen vykompenzovat výrazný pokles z listopadu (-1,8 % m/m), ale z pohledu celého závěrečného čtvrtletí se německé objednávky zvýšily o 0,8 % q/q. To představuje nadějný příslib pro výkonnost německého průmyslu na začátku nového roku.

Dnes se z Německa dočkáme prosincové průmyslové produkce. Konsenzus trhu předpokládá mírný meziměsíční růst o 0,2 %, naši kolegové z SG ale věří v silnější oživení německého průmyslu, když očekávají +0,8 % m/m.

Nejdůležitější událostí dnešního dne bude zasedání ECB. Trh neočekává žádné změny v nastavení úrokových sazeb banky, zajímavé by však měly být komentáře Maria Draghiho na následné tiskové konferenci. Jak Draghi uvedl na minulém zasedání v lednu, evropská ekonomika už vykazuje jisté známky oživení. Čeká nás však zveřejnění pravděpodobně velmi špatného čísla pro HDP za Q4 12 a především evropskou ekonomiku ohrožuje současné silné euro. Trhy proto mohou očekávat, jestli se Mario Draghi nepokusí proti silnému euru promluvit.

V USA se dočkáme tradičních týdenních žádostí o podporu v nezaměstnanosti. SG očekává snížení jejich počtu o 15 tis. Oproti předchozímu týdnu na 355 tis.

Intervence jsou podle ČNB méně urgentní

Včerejší den přinesl výrazné posílení koruny vůči euru. Důvodem byly překvapivé závěry z tiskové konference po měnověpolitickém zasedání ČNB. Guvernér Singer představil novou prognózu a zároveň řekl, že potřeba dalšího uvolnění měnových podmínek (prostřednictvím devizových intervencí) je nyní méně urgentní. Vzhledem k protiinflačním údajům, které z české ekonomiky v poslední době přicházely, trh očekával komentáře spíše podporující slabší korunu. Koruna po slovech guvernéra rychle umazala své ztráty z ranního obchodování a oproti úterní konečné hodnotě si nakonec připsala zhruba procento. Zatímco během dopoledne česká měna atakovala nejslabší úrovně za posledních sedm měsíců kolem 25,75 CZK/EUR, k večeru se na mezibankovním trhu obchodovala dokonce mírně pod 25,35 CZK/EUR.

Přitom včera ráno zveřejněná data z české ekonomiky přinesla další zklamání. Prosincový průmysl propadl o 12,5 % meziročně, čímž zaostal za očekáváním trhu na úrovni –11,0 %. Velký podíl měl sice na tomto poklesu nižší počet pracovních dní oproti prosinci 2011, nicméně i očištěné údaje ukázaly na další horší situaci v průmyslu. Meziměsíčně se aktivita v sektoru snížila o 0,1 % (SA, WDA). Stavebnictví se propadlo dokonce o 17,3 % y/y, opět ale musíme vzít v úvahu negativní kalendářní vlivy. Na meziměsíčních datech je vidět, že stavebnictví se odrazilo ode dna, když si v prosinci polepšilo o 2,2 % (SA, WDA).

Nepříjemné překvapení přinesl i prosincový zahraniční obchod. Celková bilance skončila v přebytku pouze 6,4 mld. CZK (trh očekával 16,5 mld. CZK), což bylo meziročně o 0,7 mld. CZK méně. Zklamaly svým hlubším propadem i vývozy, které klesly o 7,1 % meziročně (trh očekával pokles pouze o 3,0 % meziročně). Prosincový zahraniční obchod tak nenavázal na dobré výsledky z předchozích dvou měsíců a meziměsíčně se zhoršil přibližně o 15 mld. CZK (sezónně očištěná data). Na druhou stranu bychom neměli tento výsledek přeceňovat kvůli vlivu nižšího počtu pracovních dní (stejně jako u průmyslu a stavebnictví). Daleko důležitější bude nastolený trend na začátku letošního roku. 

Polská centrální banka v souladu s očekáváním trhu snížila svojí základní sazbu o 25 bb na 3,75 %. Zlotý v očekávání uvolnění měnové politiky během včerejšího dne oslaboval. Komentář guvernéra Marka Belky na následné tiskové konferenci ale trh vyhodnotil tak, že další snižování sazeb se v nejbližší době nechystá (alespoň na příštím zasedání v březnu). Zlotý proto korigoval směrem k silnějším úrovním a během dne si tak nakonec připsal mírné zisky kolem desetiny procenta.

Na forintu jsme se žádných zásadních kurzotvorných faktorů nedočkali. Maďarská měna ale zkorigovala své úterní posílení, když si zaznamenala ztráty zhruba osm desetin procenta. Trhy sledují, jak se vláda v Budapešti postaví ke jmenování nového guvernéra maďarské centrální banky. Současný šéf MNB Andras Simor končí příští měsíc.

Česká swapy včera reagovaly na zasedání ČNB nárůstem o 3–5 bb, přičemž výraznějšího růstu jsme se dočkali na krátkém konci. Konala se také aukce státních dluhopisů. Solidní poptávky se dočkal dluhopis s kuponem 3,4 % a splatností v roce 2015. Ministerstvo prodalo 3,5 mld. CZK, přičemž investoři požadovali více než 9 mld. CZK. Průměrný výnos dosáhl 0,5 %, tedy mírně pod včerejší úrovní na trhu. Druhým dluhopisem, který se včera prodával, byl papír s kuponem 4,2 % a splatností v roce 2036. U něj byla poptávka slabší, přičemž ministerstvo upsalo 2,1 mld. CZK. Průměrný výnos byl 3,1 %.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).